LEGO The Incredibles İnceleme

LEGO serisine yeni bir heyecan

0

LEGO dediğimizde aramızdan bazı arkadaşlar için akan sular durur. Bende LEGO oynayarak büyümüş nesilden biri olarak LEGO serisi adı altında çıkan video oyunlarına ayrı bir heyecan ile yaklaşırım. 90’ların sonlarında LEGO Racers vardı. Arabamızı LEGO parçalarına göre kendimiz dizayn ediyorduk. Büyük bir olaydı tabi bu durum. Streed Rod 2 oynayıp araba modifiyesini görmüş bünye LEGO ile kendi arabanı yarat ve yarış fikrine de hemen ısınmıştı elbette.

Sonrasında 2005 yılına geldiğinde karşımıza çıkan LEGO Star Wars ile asıl tutkumuz alevlendi. Eğlenceli oynanışı, tek ekranda CO-OP gibi imkanları sunması ile birlikte bilgisayar oyunlarının belki de eğlence anlayışı en tatlı oyunlarından birisinin serisi hayata geçti.

Star Wars başlı başına bir keyif ve kalite unsuruyken, yanına eklenen LEGO ibaresi ve tüm hikayenin LEGO karakterler üzerinden oynanır olması, ölen karakterlerin bir anda LEGO parçalarına ayrılması gibi komik detaylar ile bağımız iyice güçlendi. Devamında çıkan diğer film serileri ile bütünleşmiş LEGO oyunları ile birlikte eski dostumuza dijital dünyamızda iyice büyük bir yer ayırdık.

Gelelim inceleme konuğumuza. Daha önce bir LEGO oyunu oynadıysanız, oynanışın neredeyse aynı olduğu, çok ufak değişikliklerin bizlere sunulduğunu söyleyebilirim. Bu aşamada bu yorum sizi korkutmasın, LEGO oyunlarının kullanıcıya sunduğu alışkanlık ve eğlence hep üst düzey olmuştur. Stres ve yorgunluğu almaya, sizi cidden LEGO oynarken nasıl kafanızı boşaltıyorsanız o şekilde muhafaza etmeye odaklıdır.

Oyunumuzun hikayesi yeni The Incredibles filmi ile paralel gidiyor. Sanırım hayatımda ilk kez filmi çıkmadan oyunu çıkmış ve o filmden içerikler barındıran bir oyun incelemesi de yapıyorum. Film ülkemizde 22 Ağustos 2018’de gösterime girecekken oyunun çıkış tarihi 13 Temmuz olarak gözüküyor. İlginç ve eğlenceli bir detayı daha geride bırakıp incelemeye devam edelim.

Oyunumuz hayali şehir Metroville’de geçiyor. Açık dünya konsepti olduğu için araçla ya da yürüyerek şehri dolanıp görevler yapmamız mümkün. Oynanış içinde ana görevlerin etrafında dolanmamıza izin veriliyor. Açık dünya olsa bile yaş aralığı düşünüldüğünde çok da dallanıp budaklanan bir harita yapısı ile oyuncunun kaybolması engellenmiş. Haritayı daha çok gezmek istiyorsanız bunun tek yolu görev yapmaktan geçiyor. GTA oynarmışçasına haritada kopup gitmek mümkün değil. Fakat ana hikayeyi bitirirseniz şehirde istediğiniz gibi dolanıp tadını çıkartabilirsiniz.

Görsel olarak oyunun bir LEGO oyunu olduğunu düşündüğünüzde görsel kalite sizi rahatsız etmemeye başlıyor. Oyunda görsellik haricinde bana sıkıcı gelen tek nokta, oyunda tekrar oynanabilirlik adına bazı parçaları ilk seferde toplatmıyor olması cidden tat kaçıran bir detay. “Her şeyi açacağım” diye düşünerek oynayan bir oyuncuysanız geçtiğiniz bölümü sadece yeni bir parça almak için oynamak sizi kızdırabilir.

Bu ufak yüz buruşturan detayına rağmen LEGO serisine renk katan The Incredibles mutlaka görülmesi ve eğlenceli anlar yaşanması gereken bir yapım. Yaş olarak hem büyüklere hem de küçüklere hitap eden yapım güzel duruyor.

Cevap bırakın