Kombiniz Kış İçin Hazır mı ?

0

Kış geliyor ve havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Peki Kombiniz kış için Hazır mı? İşte bu sorunun cevabını ve soğuklar daha da artmadan kombimizde oluşabilecek sorunların neler olduğunu aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz. 

Kombiniz Kış İçin Hazır Olsun

Her yıl sonbaharda havalar daha da soğumadan önce kombinizi satın aldığınız markanın yetkili servisinden servis talep ederek bakımını yaptırmanız olası ortaya çıkabilecek sorunları engelleyecektir. Eğer kombinizin bakımını yıllık olarak düzenli yaptırırsanız hem enerji tasarrufu elde ederek daha az fatura ödeyebileceğiniz gibi kombinizin uzun ömürlü olmasına da katkı sağlamış olursunuz.

Kurulumu İşinin Ehli Ustaya Yaptırın

Kombi kurulumunda yapılacak bir hata ileride tesisatınızı etkileyen büyük bir soruna dönüşebilir. Bu hatalar genellikle yanlış boru ve kalitesiz radyatör vanalarının kullanılmasından kaynaklanır. Standartlara uygun olması için kombi kurulumunu tercihen yetkili servisinizden işinin ehli bir ustaya yaptırmanız gerekir.

Tesisata Gelen Suyun Basıncı

Tesisata gelen suyun basıncı çok önemlidir. Teknik olarak kombiye tesisattan gelen su basıncının ortalama olarak 1,5 bar olması gereklidir. Su basıncının yeterli olmaması veya aşırı yüksek olması kombinizde arıza çıkarabilir.

Gaz Vanasının Açık Olduğuna Emin Olun

Kombinizi uzun süre kullanmadığınız durumlarda gaz vanasının açılması unutulmuş olabilir. Böyle bir durumda kombiniz çalışmayacak ve arıza oluşacaktır. O yüzden bu konuya aşırı hassasiyet göstererek uzun süre kullanmadığınız kombinizi gaz vanasının açık olduğuna emin olduktan sonra çalıştırınız. 

Kullanıcıların Sebep Olduğu Problemler

Kombinizi kullanma kılavuzunun öngördüğü biçimde kullanmazsanız yapılan kullanıcı hataları arıza oluşmasına sebep olur. Böyle durumlarda genellikle sorun reset yapılarak çözülür. Reset yaparak sorun çözülmüyorsa kalıcı arızalar oluşmaması için profesyonel destek almalısınız. En çok yapılan hata “Yaz” ve “Kış” modunun karıştırılmasıdır.

Kombiniz Donmasın

Kışın en soğuk aylarında kombinizi dondan korumanız gerekmektedir. Kombinin özellikle balkon veya teras gibi dış ortamlarda donmaması için sistemin don korumasının sürekli aktif olması gerekir. Bu koruma sisteminin aktif olabilmesi için de hem gaz vanasının hem de elektrik sigortasının açık olması gerekir. Sıcaklık seviyesi sıfırın altına indiğinde sistem don korumasını aktif hale getirerek sistem ısısını arttırır. Eğer gaz vanası kapalıysa veya elektrik kesikse donma riski oluşacaktır.

Elektrik Kesintilerine Dikkat

Eğer bulunduğunuz bölgede sık sık elektrikler kesiliyor veya voltaj dalgalanmaları oluşuyorsa kombinize voltaj düzenleyici regülatör bağlatarak korumaya alabilirsiniz. Regülatör konusunda tercihiniz düşük voltajlarda çalışabilen modeller olmalıdır.

Su Sirkülasyonun Zayıflığı Konusu

Zamanla eskiyen tesisat içinde su geçiş yollarında suyun kirlenmesine bağlı daralmalar olmakta bu durum da suyun sirkülasyonunu zayıflatmaktadır. Böyle bir durumda radyatörlerde ısınma problemi gerçekleşebilir. Radyatörlerde bir ısınma sorunu oluştuğunu fark ederseniz bu durumun sirkülasyonun zayıflığından meydana geldiğini düşünebilirsiniz.

Özetle

Kombiniz evinizdeki en önemli cihazlar arasındadır. Kombinizi çok daha verimli bir şekilde  uzun yıllar kullanabilmek için yukarıda belirtilen konulara hassasiyet göstererek arıza veya bakım gerektiren durumlarda tercihinizi mutlaka yetkili servisten yana kullanmalısınız.

Cevap bırakın