Klima alınırken dikkat edilmesi gerekenler

0

Klima alınırken dikkat edilmesi gerekenler ile karşınızdayız. Klimalar gerek bunaltıcı Yaz sıcaklarında gerekse buz gibi geçen Kış mevsimlerinde evlerimizin değişmez beyaz eşyaları arasında girmiş durumdalar. Biz de sizin için klimaları özel kılan teknolojileri bir araya getiriyoruz. Bakalım bu cihazları bu kadar özel kılan şey ne?

Klimalar boy boy, çeşit çeşit olunca hangisini alacağınızı seçmek de bir o kadar zor oluyor. Her yıl yepyeni ısıtma ve soğutma teknolojilerini bizlere sunan klima üreticileri, bütçemize uygun çözümlerle gelmeye devam ediyorlar. Peki, klimaları bu kadar özel ve değişmez kılan nedir? Evimize klima satın alacaksak, hangi özellikler olmazsa olmaz konumundadır?

Klima alınırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle klima satın alırken sürekli olarak gördüğümüz BTU Değeri’ni biraz açalım. Tam karşılığı British Thermal Unit olan bu değer, İngiliz Isı Birimi olarak geçmektedir. Klimanızın hangi odaya, hangi genişliğe ve ortama uygun olduğunu belirleyen ana özellik budur.

Yüksek BTU değerleri çok geniş alanları soğutabilirken, daha düşük değerler de, aynı şekilde dar alanlarda efektif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu değer klimalarda karşınıza Btu/h olarak çıkar. Btu/h, klimanızın bir saatte taşıdığı ısı miktarını ifade etmek için kullanılır.

Yani Btu/h değeri arttıkça klimanın bir saatte taşıdığı sıcak hava miktarı da artar. Burada iki önemli noktayı asla atmamak gerekiyor. Btu/h tam olarak klimanızı kuracağınız ortama göre olmalıdır. Odanıza göre seçtiğiniz klima düşük değere sahipse, taşınan sıcak hava yeterli olmayacağı için asla istediğiniz serinliğe ulaşamazsınız. Eh, odanızın kapasitesinden yüksek bir klima alırsanız da, bu kez aşırı masraf ve gereksiz enerji kullanmış olacaksınız. Dengeyi oturtmak bu yüzden çok ama çok önemli.

Hastalıklara karşı etkili çözüm

Klimalarda son yıllarda gördüğümüz önemli bir teknoloji de antibakteriyel koruma sağlıyor olmaları. Bazı eski tip klimalar havayı soğutmakla kalmaz aynı zamanda nem oranını da doğru bir şekilde dengeler. Bu gerçekten de önemli bir teknoloji çünkü, serinleyelim derken sağlığımızdan olmamız işten bile değil.

Klimanın çalışırken havayı asla kurutmaması, ideal nem oranını koruması ve bu bağlamda bakteri oluşumunun önüne geçmesi gerekiyor.

Antibakteriyel teknolojisi son yıllarda klima sektörünün en büyük kozlarından biri haline geldi. Çünkü klimaların bu teknolojiyle beraber, tek işlevleri havayı soğutmak veya ısıtmak değil, aynı zamanda sağlıklı bir atmosfer oluşturmak oldu.

Inverter teknolojisi ile tanıştınız mı?

Standart klima devriyle, Inverter klima dönemi arasında ciddi bir fark bulunur. Güç tasarrufu ve verimlilik ön planda tutularak geliştirilen Inverter teknolojisi, çalışma prensibiyle günümüzün klima anlayışını tamamen değiştirdi.

Bu teknolojinin ortaya çıkmasının en büyük sebebi, büyük iş yerleri ve geniş alanlarda standart klimaların ciddi maliyetlere sebep olmasıydı. Gün içerisinde sürekli değişen sıcaklık ve nem değerleriyle bu klimalar elektrik hattını tek başlarına işgal edebiliyorlardı.

İşte Inverter teknolojisi tam bu arada devreye girdi. Akıllı klima da diyebileceğimiz bu özellik sayesinde, artık klimalar gün içerisinde değişen sıcaklıklara kendi başlarına uyum sağlayabiliyorlar ve her daim bulundukları odayı mükemmel hale getirebiliyorlardı. Klima alınırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde de önemli bir yeri kapsıyor bu teknoloji.

Inverter klimalar gün içerisinde sürekli olarak çalışmazlar. Oda için belirlediğiniz sıcaklık ve uygun ortam oluştuğunda sessiz mode geçerler ve şartlar bozulmaya başladığında yeniden çalışırlar. Gün içerisinde sizin hiçbir müdahaleniz olmadan istediğiniz sıcaklık ve nem değeri korunur.

Özellikle Yaz aylarının nemli ve çok sıcak geçtiği kıyı bölgelerinde Inverter klima kullanımı son yıllar büyük artış gösterdi. Çünkü insanlar klimalarını uzun saatler çalıştırmak isteseler de, önceden faturaları düşündükleri için bunu yapamıyorlardı.

Şimdiyse tek yapmamız gereken klima kumandasından istediğimiz değerleri girmekten ibaret. Yeni klima teknolojileriyle elektrik tasarruflarının önümüzdeki dönemde daha çok artması bekleniyor.

Cevap bırakın