Kış aylarında güzel fotoğraf çekmenin ipuçları

0

kisfoto_01

Havalar soğudu ve kış yüzünü göstermeye başladı. Yağmur, kar fırtına derken kışlıkların çıktığı, artık daha kalın giyinmeye başladığımız günler geldi çattı. Kış aylarında fotoğraf çekerken dikkat etmemiz gereken noktaları ele alıyoruz.

Fotoğrafın mevsimi, saati ya da günü olmaz. Her mevsim, her ortamda, her zaman ve her yerde fotoğraf çekilebilir. Ancak çevresel şartlar doğal olarak fotoğrafın çekilme şeklini etkiler. Hava durumu bu çevresel faktörlerin başında gelir. Hava durumunun temelde iki farklı etkisi olur fotoğrafa: Birincisi ışıkla ilgili bir etkidir. Havanın açık ya da kapalı olması, güneşin tepede ya da bulutların arkasında olması fotoğrafı doğrudan etkileyen konulardan biridir. İkinci etken ise fizikseldir. Havanın soğuk, yağmurlu ya da karlı olması elektronik bir cihaz olan fotoğraf makinemizin çalışma şeklini etkiler. Ayrıca fotoğrafçı olarak biz de havanın durumundan etkileniriz. Çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda çok rahat fotoğraf çekemeyebiliriz.

Kış ayları ise fotoğraf çeken herkesin zorluk yaşadığı mevsimlerin başında gelir. Havanın soğuk olması hem psikolojik hem de fiziksel olarak fotoğraf çekmemize engel olabilir. Ayrıca ışığın az olması, havanın erken kararması, fiziksel zorluklar da önümüze çıkan diğer engeller arasında sayılabilir. Ancak bu kadar karamsar bir tabloya rağmen bazı konulara dikkat edersek bu durumu lehimize çevirebiliriz.

Fırsatları değerlendirmek

Kış ayları bize soğuk bir ortam sunsa da bunu fotografik olarak kendi lehimize çevirebiliriz. Bu aylarda hava genelde bulutlu olur. Bulutlu havalar ise doğal ışık fonu sağladığı için özellikle portre çekimlerinde tercih edilen bir durumdur. Portresini çekeceğiniz kişi kaplı bir mekanda, gündüz, cam kenarında fotoğraflayarak çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Ayrıca karlı havalar kontrastın kullanımı konusunda sonsuz imkanlar sunar. Siyah-beyaz ya da beyaz-gri renklerin her yerde bulunduğu karlı havalar fotoğrafçılara farklı kareler oluşturma fırsatı verir. Ancak bu gibi havalarda fotoğraf makinesini korumak da bir o kadar önemlidir.

Makinenizi ve ekipmanlarınızı koruyun

Karlı bir havada açık arazide çekime gittiniz. Bol oksijenin bulunduğu ormanlık bir yerdesiniz. Bu gibi yerlere gitmeden önce makine ve ekipmanlarınızın korumasını sağlamayı unutmayın. Varsa ve mümkünse makineniz için su geçirmeyen ya da suya dayanıklı kılıf ya da örtüleri yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca ekipmanlarınız için de benzer aksesuarlarınız varsa onları da yanınıza alın.

kisfoto_02

Soğukta fotoğraf makinesi pilleri daha çabuk biter. Bu yüzden yanınıza yedek pil almanızı da öneririm. Öte yandan sadece makineniz için değil kendinizi de soğuktan, sudan ve yağmurdan korumak için gerekli kıyafet ve ekipmanları da unutmamızda fayda var. Malum, fotoğrafları siz çekeceksiniz.

Farklı görmeyi öğrenin

Her gün önünden geçtiğiniz bakkal, işe ya da okula gittiğiniz yol kış aylarında daha farklı görünecektir. Özellikle karlı günlerde etrafınıza farklı gözlerle bakmayı öğrenin. Bunu normal zamanda da yapın ama kış ayları aynı ortamları farklı şekillere büründürdüğü için çok daha fazla fırsat sunacaktır. Unutmayın, herkes bakar ama görmek başka bir şeydir.

Işığı takip etmek

Çok genel bir tavsiye olacak ama kış aylarında da ışığı takip edin. Güneş nereden doğuyor, nereden batıyor, hava kaçta kararıyor gibi fotoğraf için önemli verileri öğrenmeden fotoğraf çekmeye gitmeyin. Özellikle ilk kez gittiğiniz, bir daha kolay kolay gidemeyeceğiniz bir yer için bu hazırlıkları yapın.

Ekip olarak çalışın

Şehrin merkezinde yapacağınız bir çekim için bu çok gerekli olmasa da özellikle arazide kış aylarında yapacağınız çekimlerde yanınızda mutlaka biri ya da birileri olsun. Tek başınıza yapacağınız bu tarz geziler olası bir sorun durumunda yardım alamamanıza yol açacaktır. Bunu unutmayın.

Yazının başında da belirttiğim gibi her zaman ve her ortamda fotoğraf çekilir ama çevresel faktörleri de ihmal etmemek gerekiyor. Biraz dikkat, biraz da üzerine düşmeyle kış aylarında da çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Yetir ki emek harcayın.

Işığınız bol olsun…

 

 

Cevap bırakın