Kayıp veya Çalınan iPhone’u Bulmak İçin Farklı Yollar

Kaybolan iPhone'u bulmaya yardımcı uygulamalar. Çalınan iPhone'u bulmaya yardımcı uygulamalar.

0

      Günümüzde hayatımızın neredeyse ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, çalınması veya kaybolması durumunda eminim çoğu kişinin hayatını kabusa çevirecek sonuçlar doğurur. Akıllı telefonun kaybolması veya çalışması, cihazı geri bulamayacağınız anlamına gelmez. Telefonun kaybolup kaybolmadığını veya çalındığı anlamak için çeşitli uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamaları daha önceden telefona yükleyerek, cihaz kaybolduğunda veya çalındığında telefonu yeniden bulma şansına sahip olabilirsiniz. Bu uygulamaları Apple Store’dan indirebilirsiniz. Uygulamaların telefonu bulma konusunda kesin çözüm sunduğunu söylemek tabi ki mümkün değil.

      Bu haftaki yazımda, kaybolan veya çalışan iPhone’u bulmak için kullanılabilecek uygulamalardan ve farklı yollardan bahsedeceğim.

Device Locator

 

      Device Locator uygulaması, herhangi bir abonelik gerektirmez. Apple Store’da ücretli satılan uygulama sayesinde, çalınan veya kaybolan iPhone’un konumunu izlemek, cihaza izinsiz girişleri engellemek için kilitlemek ve daha fazlasını yapmak için web tabanlı bir servisten yararlanılır. Uygulama ile telefon kapanmış veya bataryası bitmiş bile olsa, son konum bilgisine ulaşılabilir. Cihaza yüklenen uygulama, GPS ile her 10 saniyede bir konumunu günceller ve bu bilgileri kayıtlarında tutar. Bu uygulamanın gönderdiği bilgileri, başka bir telefon veya bilgisayar üzerinden hesap bilgileriniz ile giriş yaparak görebilirsiniz.

      Bu uygulamanın kullanılabilmesi için telefonda iOS 9.3 ve üstü bir işletim sistemi bulunması gerekiyor. Uygulama sadece iPhone’da değil aynı zamanda iPAD ve  iPod Touch’da da kullanılabilir. Device Locator uygulaması ile telefona sesli mesaj gönderilebilir. Telefona gönderilecek bir mesaj ile anlık konum bilgisi alınabilir. Telefonun konum bilgisine ulaşılamadığı durumda, cihazın konum bilgisini kaydetmesi sağlanabilir. Uygulamanın çalıştığı iPhone’un kullandığı GSM operatörünün baz istasyonları üzerinden konum güncelleme yapma özelliği bulunur. Device Locater uygulaması, iPhone’a izinsiz erişimleri engellemek için uygulama kilitleme özelliğine sahiptir. Uygulama aynı zamanda kayıp veya çalınan iPhone’un batarya durumu hakkında grafik bilgisi de verir.

FoneHome

      FoneHome uygulamsı, kayıp veya çalınan iPhone’un yerini GPS tabanlı bir servis ile takip eder.  Uygulama ile kayıp iPhone’un bir ses çıkartması sağlanabilir. Gerçek zamanlı olarak iPhone’un konum bilgisine ulaşılabilir. Uygulamayı kullanmak için herhangi bir abonelik gereksinimi bulunmaz. Uygulama, Apple Store’da ücretli olarak satılmakta.

Find My iPhone

      Apple’ın resmi uygulaması olan Find My iPhone, kayıp telefonu bulmak için firmanın iCloud servisini kullanır. Find My iPhone özelliğinin kullanılabilmesi için bu uygulamanın kullanıma açılmış olması gereklidir.  Eğer, daha önce bu servis aktif edilmiş ise, uygulama ile iPhone uzaktan kilitlenip şifre konabilir ve eğer istenirse uzaktan cihaz üzerindeki veriler silinebilir. Uygulama ücretsizdir. Kayıp veya çalıntı durumunda başka bir iPhone veya bilgisayar üzerinden, Apple ID bilgileri kullanılarak cihazla iletişime geçilebilir. Tabi, iPhone’un internet bağlantısının da olması gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

      Eğer telefonda Find My iPhone  özelliğini daha önce kullanıma açılmamış ise, Apple ID şifresinin en kısa sürede değiştirilmesinde yarar var. Apple ID şifresinin değiştirilmesi, iCloud verilerinin veya kayıp cihazdaki başka servislerin (iMessage veya iTunes gibi) kullanılma olasılığı önlenmiş olur.

      Kaybolan veya çalınan telefon için eğer Find My iPhone uygulaması ile de sonuç alınamıyorsa, telefon bilgilerini polise vermek yararlı olacaktır. Aynı zamanda, GSM operatörüne de bilgi vermek gerekir.

      Apple’ın kayıp ya da çalınan iPhone’u bulabilme yeteneğine sahip tek uygulaması, Find My iPhone servisidir.

İletişim Bilgileri ile Duvar Kağıdı Yapma

      iPhone duvar kağıdında iletişim bilgilerinizin olması kaybolan telefonun hırsız dışında birisi tarafından bulunması durumunda iletişim açısından yardımcı olacaktır.

      iPhone modellerine göz atmak isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın