İş Telefonu Olarak iPhone Kullanma Nedenleri

0

    Bir akıllı telefona ihtiyacı olduğunda, günümüz şartlarında  oldukça fazla tercih seçeneğinin olduğunu söylemeliyim. Özellik ve marka bakımından seçenekler neredeyse sınırsız.

    Bu yazımda; iş için bir telefon almak istenildiğinde, iPhone tercih etme nedenlerinden bahsedeceğim.

Uzun Süre Yazılım Güncelleme Garantisi

    Bir akıllı telefonun zamanın değişen koşullarına göre güncelliğini uzun süre koruması oldukça önemli. Yeni güncelleme ile, hem telefona yeni özellikler gelmekte, hemde güvenlik zafiyetlerine karşı daha kararlı kullanım söz konusunu olmakta. Günümüz akıllı telefon markalarının bir kısmı, sadece kendi modeli için belli bir süre güncelleme yayınlamakta, tek güncelleme ile sadece belli bir modelin güncelliğini sağlamakta. Apple, yayınladığı güncelleme ile, iPhone 5 ve üzerindeki bütün modelleri için aynı güncelleme paketini kullanmakta. Günümüzde alınan bir iPhone için, Apple, neredeyse cihazın bütün ömrü boyunca güncel kalmasını sağlamakta. Apple’ın iPhone için yayınladığı son iOS versiyonu 10.3.2, iPhone 5 ve üzerindeki bütün cihazlarda kullanılmasına rağmen, yeni versiyonun bütün özellikleri ancak en son model iPhone’larda kullanılıyor.

Teknik Destek

    Bir cep telefonundan memnun kalmak, aynı zamanda telefonu aldıktan sonra verilen teknik destek ile de doğru orantılı. Verilen teknik destekteki kalite ve çözüm odaklı yaklaşım, müşteri için oldukça önemli. Apple’ın, iPhone için eğitimli teknik destek ekibi ile bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sorun yaşandığı durumlarda, telefonun alındığı birim ile iletişime geçtikten sonra, ilgili kişilerden kısa sürede destek alınabiliyor. Sadece cep telefonu değil, diğer sarf malzemelerinde de aynı hizmet kalitesi anlayışı söz konusu.

Uygulama Çeşitliliği ve Kalitesi

    iOS cihazlar için geliştirilen uygulamaların oldukça fazla olması, yazılım geliştiricilerin bu platform için daha fazla çalışmalarını sağlıyor. Apple Store ortamına gönderilen her uygulamanın belli güvenlik standartlarını taşıması zorunluluğu, bu platformun daha fazla tercih edilmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalar, iPhone kullanıcılarının diğer mobil telefon kullanıcılarına göre daha fazla internet kullandığını, daha fazla internet trafiği oluşturduğunu ortaya koymuş. Bu istatistik, iPhone’larda daha fazla uygulama kullanıldığının da bir göstergesi olarak ifade ediliyor.

Apple Ürün Uyumluluğu

    Herhangi bir Apple ürünü kullanıldığında, diğer Apple ürünleri ile benzer arayüzler kullanıldığı gözlenecektir. Bu durum, kullanıcılara oldukça kolaylık sağlamaktadır. Yeni bir iPhone modeli alındığında, daha önce kullanılan modellerdeki benzer özellikler sayesinde, hiç yabancılık çekmeden telefonunu kullanabilmektedir. Apple ürünlerdeki uyumluluk sayesinde, telefon ile diğer Apple ürünleri arasındaki entegrasyon da oldukça basit hale gelmiş durumda.

Sıkı Güvenlik

    iPhone 5S modelinden sonra parmak izi okuyucusu standart hale geldi. Aynı zamanda uygulama mağazasında iki seviyeli güvenlik servisi ile tam bir denetim sağlandı. iPhone kullanıcıları, parmak izi okuyucusu ile telefonlarındaki çoğu uygulamayı güvenli şekilde kullanabilmekte.

Daha Az Kötü Amaçlı Yazılım

    Mac platformundaki bilgisayarlarda kötü amaçlı yazılım ile karşılaşma olasılığının, diğer platformlardaki bilgisayarlara göre daha az olduğu gerçeği, iPhone telefonlar için de diğer ortamlara göre aynıdır. Tabi ki, iOS ortamlarda da kötü amaçlı yazılımlar ile karşılaşma olasılığı bulunmasına rağmen, bu olasılık diğer mobil işletim sistemlerine göre  oldukça azdır. iOS işletim sistemi kullanan cihazlarda, uygulama yükleme sadece bir ortamdan olmasına rağmen, diğer mobil işletim sistemlerinde, uygulamaların merkezi bir yerden yüklenme standardının olmaması, cihazlara kötü amaçlı uygulama yüklenme olasılığını da birlikte getirmektedir. Akıllı telefonlarda mobil uygulama yüklemek istenildiğinde, üretici firmanın kendi sitesinin kullanılması güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Cevap bırakın