iPhone X ve Face ID, Parmak İzi Kullanımını Nasıl Etkileyecek?

0

Touch ID yerine gelişmiş yüz tanıma sistemi Face ID ile gelen iPhone X, akıllı telefon arenasında parmak izi okuyucu trendini nasıl etkileyecek?

Apple’ın iPhone’un 10. Yılı için çıkarttığı yeni nesil iPhone modeli iPhone X, radikal kasa değişikleriyle beraber geliyor.

Çerçevesiz ekranla gelen iPhone X’in ön yüzü, ahize ve kameranın olduğu bölümler hariç tamamen  ekrandan oluşuyor.

Touch ID yerine Face ID

Apple’ın iPhone 5s modeliyle hayatımıza giren parmak okuyucu sistemi Touch ID, iPhone X ile beraber yerini Face ID’ye bıraktı.

Face ID’nin avantajları neler?

Touch ID ile kıyasla çok daha güvenli ve çok daha pratik olduğu söylenen Face ID, kızılötesi kamera, ışık projektörü ve nokta projektörünü aynı anda kullanarak milyonda bir hata ile telefonunuza erişmenizi sağlıyor.

Nokta projektörü ile yüz haritanızı oluşturan sistem, yüzünüzün üzerine 30 binin üzerinde nokta yansıtıyor. Kızılötesi kamera ile bu noktaları okuyan sistem, verileri işlemcideki özel alana gönderiyor. Ayrıca ışık projektörü ise görünmez bir kızılötesi ışık yayarak yüzünüzün karanlıkta bile algılanmasını sağlıyor.

Sistem yüzünüzün haritasını çıkarttığı içinse şapka takmanız, sakal bırakmanız veya gözlük takmanız herhangi bir şekilde sistemi olumsuz yönde etkilemiyor. Ayrıca bu sistem fotoğrafla güvenliğin aşılmasını da engelliyor.

Face ID, diğer üreticileri de etkiler mi?

Çerçevesiz ekranlı telefonların Android ekosisteminde de yaygınlaşması, ön yüzde bulunan parmak izi okuyucuları telefonların arka tarafına yönlendirdi.

LG G6, Galaxy Note 8 ve S8 ailesi, Huawei P10 ve Mate 10 gibi modellere baktığımızda artık parmak izi okuyucularının arka tarafta olduğunu görüyoruz.

Galaxy Note 8 ve S8 modellerinde Iris tarama özelliği sunan Samsung, parmak iziyle beraber yüz tanıma özelliğini müşterilerine sunuyor.

Önümüzdeki dönemde parmak izi sensörleri, ekran içerisine yerleştirilemezse, yerini gelişen yüz tanıma sistemlerine bırakacak gibi gözüküyor. Ama parmak izi okuyucular, en azından Android ekosisteminde bir seçenek olarak uzun süre daha teknoloji severlere hizmet edecek gibi duruyor.

Cevap bırakın