iPhone 13 tasarımında sevindiren gelişme

0

Apple‘ın merakla beklenen yeni telefonlarının çıkmasına 4 aydan az bir süre kaldı. Lansman tarihi yaklaştıkça yeni detaylar da gelmeye devam ediyor. Kısa süre önce gelen sızıntılar iPhone 13 modellerinin tasarımını ortaya çıkarmıştı. İlk defa iPhone X ile gördüğümüz tasarım dilini devam ettiren Apple, bu yıl önemli geliştirmeler yapıyor.

iPhone 13 çentiği daha küçük olacak

Geçtiğimiz ay telefon için tasarlanan bir ekran koruyucunun sızması, iPhone 13 modellerinin daha küçük bir çentik ile geleceğini ortaya çıkardı. FaceID, ön kamera ve çeşitli sensörlerin bulunduğu bu kısım, Apple ve çerçevesiz ekran arasındaki son engel. Gelen bilgilere göre şirket, bunun için 3D haritalama için kullanılan VCSEL çipini daha küçük hale getirmenin yolunu arıyor. Çipin yüzde 40-50 oranında küçülmesi, ABD‘li şirketin istediği küçültmeyi yapmasına olanak sağlayacak.

Sızan ekran koruyucu, çentiğin boyutundaki küçülmeyi gösteriyor.

Rakipleri gibi her yıl yeni şeyler denemek yerine belirli bir tasarım dilini benimseyen şirket, bu nedenle sık sık eleştiriliyor. Ancak telefonda kullanılan biometrik güvenlik donanımı, belirli bir alana ihtiyaç duyuyor. Apple bir süredir bu alanı küçültmeye çalışsa da yenilikler oldukça yavaş kalıyor. iPhone 13, dört yılın ardından çentiği küçülecek olan ilk telefon olacak. 

Ancak kullanıcılar özellikle Covid-19 salgınından sonra FaceID yerine parmak izi okuyucuya ihtiyaç duyuyor. Maske ile ekran kilidi açamayan Apple kullanıcıları, şifre girmek ya da kilidi kaldırmak zorunda kalıyor. Sızıntılar zaman zaman ekran içi parmak izi okuyucunun geleceğini iddia etse de henüz bu konuda somut bir delil görmüş değiliz.

Cevap bırakın