iPhone 12 modellerinin kameraları nasıl olacak?

0

Apple’ın merakla beklenen iPhone 12 modelinin kameralarının özelliklerine hızlı bir göz atıyorum.

Günümüzde cep telefonu tercihlerinde belirleyici olan faktörlerden biri de kameralar. Gittikçe daha güçlü hale gelen bu kameralar bize birçok özellik sunuyor. Her sene Eylül ayında yeni telefonlarını tanıtan Apple için de durum farklı değil. iPhone sahiplerinin bu telefonları seçmesinde önemli faktörlerden biri kamera özellikleri.

Her ne kadar Apple, 15 Eylül’de yeni ürünlerini tanıtacağı bir etkinliği duyurmuş olsa da bu yıl markanın telefonlarını tanıtacağı etkinliğin Ekim ayında yapılacağı biliniyor. Bu gecikmenin sebebi ise koronavirüs yüzünden yaşanan tedarik ve üretim sürecindeki sıkıntılar.

iPhone 12 modellerinin kameraları nasıl olacak?

iPhone 12 modellerinin kameraları nasıl olacak?

Sızıntılara göre bu yıl Apple 4 farklı cep telefonu modeli tanıtacak: iPhone 12, iPhone 12 Max, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max. Bu dört modelden 12 ve 12 Max modellerinin ikili yani dual ana kamera ile geleceği tahmin ediliyor. 12 Pro ve 12 Pro Max modellerinde ise ana kameralar üçlü modülden oluşacak.

iPhone 12 Pro modellerinde bu üçlü kameraya bir de LİDAR kamerasının eşlik etmesi bekleniyor. LİDAR kamerası özellikle Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında kullanılan aslında kamera olmayan özel bir sensör. Bu sensör yardımı ile alan derinliği, etraftaki objelerin taranması ve diğer Artırılmış Gerçeklik çözümleri geliştirilebiliyor. Ortaya çıkan sızıntıların neredeyse tamamında LİDAR özelliğinin olacağı düşünülüyor. Yani bu sızıntı büyük ihtimalle gerçekleşecek.

iPhone 12 modellerinin kameraları nasıl olacak?

12 ve 12 Pro modellerinin kamera çözünürlüklerinin ise 12 MP olacağı düşünülüyor. Telefon modellerinde ikili olan 12 + 12 MP kameralardan biri ana, diğeri ultra geniş açı özelliği sunması bekleniyor. Üçlü kamera modülü kullanan 12 Pro’da ise üçüncü kameranın alan derinliği kamerası olması mümkün görünüyor. Elbette bu bilgilerin kesin olmadığını ve Ekim ayındaki resmi duyuruya kadar kesinlik kazanmayacağını hatırlatmak isterim.

Video tarafında ise ana kameraların 4K 60 fps video kayıt yapmasını bekliyorum. iPhone 11 modellerinde de durum böyle idi. Muhtemelen bu modellerde de çözünürlük yükselmeyecek.

Ön kameraların isi tüm modellerde aynı olması bekleniyor. Muhtemel çözünürlük ise 10 MP olacak gibi görünüyor. Yine bu ön kameranın 4K 60 fps video kayıt yapması da mümkün görünüyor.

 

Cevap bırakın