iPad Pro’ya yaratıcılık katan çizim uygulamaları

0

açılışYaklaşık iki haftadır yanımdan ayırmadığım ve fazlasıyla kurcalama şansına sahip olduğum Apple’ın dev ekranlı yeni tableti iPad Pro için çok fazla şey söyleyebilirim. 2.26 GHz hızında çalışan çift çekirdekli A9X işlemcisi, 12,9 inç ekranı, 4 adet gelişmiş hoparlörü, 4 GB RAM’i ve çok daha fazlası. Her ne kadar teknoloji basını cihazı iPad Air 2’den çok farklı bulmasa da cihaz Apple Pencil ile doğru ellerde tasarım ve yaratıcılık açısından çok şey vaad ediyor.

Herkesin bildiği gibi tasarımcı, ressam, mimar kısacası yaratıcı bir kişi için hiç birşey normal bir kağıdın yerini tutamaz. Ancak iPad Pro’nun Apple Pencil ile sunduğu çizim deneyimi analoğa inanılmaz derecede yakın. iPad Pro’nun geniş ekranı Apple Pencil ile birlikte çizime yeni ve eğlenceli bir boyut getiriyor. iPad Pro sanatçılara yüksek çözünürlükte sanat eserleri yaratmaları için ideal tuvali sağlıyor. Bununla birlikte Apple’ın sunduğu bu yaratıcı dünya henüz App Store’da var olan uygulamalarla sınırlı olsa da markanın geliştiricileri tasarım ve yaratıcılık konusunda yeni uygulamalar geliştirmeye yönelik teşvik ettiğini takip ediyoruz. Gelin iPad Pro’yu bazen bir tuvale bazense bir eskiz kağıdına dönüştürecek birbirinden başarılı uygulamalara bir göz atalım.
procreate
Procreate
Listemdeki en profesyonel uygulama olan Procreate aynı zamanda 6 dolarlık fiyatı ile en pahalısı da. Uygulama yumuşak pastel, yağlı pastel, kara kalem, değişen sertlik, akrilik, suluboya ve grafit kalem gibi teknikleri çok gerçekçi bir şekilde taklit ediyor. Procreate’in dijital araçları ile gerçek bir nesnenin tüm efekt ve görüntüsünü çiziminize verebiliyorsunuz. Hatta sadece kağıt veya tuval üzerinde yapılabilecek bulanıklık veya vuruşları da yapabiliyorsunuz. Dilerseniz sayfalara numara ekleyip, tuval boyutunuzu istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. 16K çözünürlük, 64 bit renk özelliklerine sahip çiziminizi PSD, PNG, JPEG veya Procreate dosyaları olarak çıkış almanız mümkün. Uygulama üzerinde ayrıca bir portfolyo hazırlamak ve paylaşmak da mümkün.

Adobe Photoshop Sketch

Adobe’nin bütün iOS uygulamaları iPad Pro ile çok iyi çalışıyor ancak çizim için benim favorim olanı Photoshop Sketch. Uygulama üzerinde etkileyici çizim ya da resimler yapmak mümkün. Yapılan çizim PSD dosyası olarak Adobe Photoshop CC’ye gönderilebiliyor veya yüksek çözünürlüklü çıktı almak için yeniden boyutlandırılabiliyor. Uygulamada 13 araç, bir dijital cetvel ve grafik kılavuzları yer alıyor. Kendi resim veya fotoğraflarınızı uygulamaya aktararak üzerinde çalışabiliyorsunuz. Bulut bağlantı sistemini kullanarak Photoshop CC veya bilgisayarınızdaki Illustrator CC ‘ye aktarabiliyorsunuz. Apple Pencil SketchBook fırçalarıyla mükemmel bir uyum sağlayarak en doğal resim çizme deneyimini sunuyor.
Paper by FiftyThreePaper by FiftyThree
FiftyThreenin Paper uygulaması her zaman iPad’in en iyi çizim uygulamalarından biri oldu. Ancak geçtiğimiz yıl uygulama bir çok yeni özellik ile çok daha zengin bir hale geldi. Uygulama şu anda standart yaratıcı araçlarının yanı sıra diyagram ve not alma araçlarına da sahip. Akış şeması, resimli taslağı, site çerçevesi ve mimari çizimler gibi her şeyin tasarımında Paper kullanmanız mümkün. iPad Pro da Paper için en uygun platformlardan biri. iPad Pro, Paper kullanıcılarına hemen fikirlerini dökebilecekleri daha da büyük ve dinamik bir tuval sunuyor. Uygulama ile bir kaligrafi kalem, kurşun kalem, işaretleyici, tükenmez kalem, silgi, boya rulosu, makas, cetvel ve bir suluboya fırçasına sahip oluyorsunuz. Apple Pencil ile kullanıldığında Paper’ın etkileyici mürekkep motoru daha güçlü doğal çizim deneyimi için baskı ve eğimi desteklemesi amacıyla büyük bir iyileştirme almış. İster not tutan bir öğrenci, tasarım yapan bir mimar, ister site çerçevesi düzenleyen bir tasarımcı ya da akış çizelgesi tasarlayan bir mühendis olun, iPad Pro sayesinde Paper üzerinde fikirlerinizi daha iyi ifade edip, resmedebilirsiniz.

Zen Brush 2
Düzenleme seçeneklerinin alt tarafta toplandığı sade bir arayüze sahip olan Zen Brush 2, temel olarak kişilerin farklı çizimler yapmasına imkan veriyor. Uygulama ile iPad Pro’nun daha geniş ekranında hassas sanat eserleri yaratırken; Apple Pencil ile sezgisel olarak ışık ve gölge ekleyerek eğlenmeniz mümkün. Apple Pencil kullanarak çizim konumunu tam olarak kontrol edebilir ve kalem darbelerinizin baskısını ayarlayarak çizgilerinizin kalınlığını değiştirebilirsiniz. Daha da gerçekçi bir tecrübe sağlamak için ayrıca vuruşlarınızın eğilimini ve yönelimini göz önüne alabilirsiniz. Bünyesinde farklı fırçalar yer alan ve bu fırçaların boyut ayarlamasını yapabilen uygulama, değişik arka fon temalarıyla Japon kültürünü iPad Pro’ya getiriyor. Buna ek olarak, Split View kullanırsanız istediğiniz referans resme bakarken aynı zamanda çizebilirsiniz de.
tayasuiaTayasui Sketches
Oldukça basit ve kolay bir uygulama olan Tayasui Sketches kullanıcılarına ücretsiz olarak çok sayıda farklı fırça ve çizim alanı sunuyor. Ücretsiz silgi, kalem, sulu boya fırçası uygulamanın sunduğu diğer araçlar. Uygulamaya istediğiniz fotoğrafları alarak düzenleyebilir ve sosyal medyada veya e-mail ile paylaşabilirsiniz. Eğer uygulamayı satın alırsanız çok daha profesyonel çizimler yapmanız mümkün. Uygulamada bir saat boyunca ücretli özellikler deneyebilir ve dilerseniz 5 dolar ödeyerek satın alabilirsiniz.

Forge
Forge bir çizim uygulamasından çok eskiz çalışmayı sevenler için bir beyin fırtınası aracı. Tasarımcılar veya sanatçılar uygulama üzerinde çizimler yapabilir ve tasarımları için Dropbox veya iOS’daki fotoğraf uygulamasından destek alabilirler. Altı farklı fırça arasından seçim yapabilir, rengi, eğimi ve çizimle ilgili diğer önemli detayları kontrol edebilirsiniz. Uygulama ile çizim yaptığınız her bir sayfayı kaydedebilir, değiştirebilir veya tamamen silebilirsiniz. Farklı portfolyolar hazırlayabilir ve duvarınıza koyarak ilerlemenizi izleyebilirsiniz. Yeni Apple kalemin hassasiyeti ve gecikme yapmaması bu uygulamada oldukça faydalı oluyor.
Görsel kaynağı: Digitaltrends

Cevap bırakın