iOS 14 vs iOS 15: Neler değişti?

0

Haziran ayında düzenlenen WWDC 2021 etkinliğinde bünyesinde barındırdığı işletim sistemlerinin yeni sürümlerini kullanıcılarla buluşturan Apple, son dönemde iOS 15’te yaşanan ve kullanıcıların canını fazlasıyla sıkan çeşitli hatalar nedeniyle gündemde.  

Yeni güncellemeyi cihazlarına yükleyen kullanıcıların dışında bir kesim de iOS 15’in iOS 14’e kıyasla hangi farklılıkları yapısında barındırdığına dair büyük bir kafa karışıklığı yaşıyor. Peki bu iki sürüm arasındaki farklar neler? Yeni güncellemeyle neler değişti? Siz değerli okuyucularımız için yazımızda anlattık… 

iOS 14 vs iOS 15

Hatırlanacağı üzere duyurulduktan hemen sonra beta testleri başlayan ve yaklaşık dört aylık bir süreç sonrası eylül ayında kararlı olarak yayınlanan iOS 15, ilk etapta iPhone kullanıcıları arasında beklenen etkiyi yaratamadı. 

Bu noktada işletim sistemi, Apple’ın hedeflediği güncelleme oranlarının bir hayli altında kaldı. MixPanel verilerine göre 5 Ekim 2020’de iOS 14 kullanıcı sayısı yüzde 41.97’ye ulaştı. iOS 15’te ise 5 Ekim 2021 itibari ile güncelleme oranı yüzde 22.22’de kaldı.

Ancak bu verilerin iOS 15’in başarısız olduğu şeklinde yorumlanmaması gerektiğini de belirtelim. Zira Apple, bu yılın başlarında iOS 14 kullanıcıların yeni sürümün gelmesi durumunda da tüm güvenlik güncellemelerini eksiksiz alacağını duyurmuştu. Yani şirket, kullanıcılarına bu iki sürümün arasında potansiyel bir geçiş zorunluluğun aksine seçim sundu. Neyse lafı daha fazla uzatmadan gelelim asıl konuya…

Hata ve kararlılık sorunları

Her ne kadar Apple, iOS 15’i en gelişmiş ve güvenilir bir işletim sistemi şeklinde kullanıcılara sunsa da, iOS 14’ün bir yıl boyunca hata düzeltmeleri ve kararlılık sorunları nedeniyle birçok güncelleme aldığını belirtelim. Bu da ilk etapta iOS 14’ün iOS 15’e göre daha güvenilir ve kararlı olduğu anlamına geliyor.

Sadece iOS 15 özelinde değil, yeni kullanıma açılan bütün işletim sistemlerinde beta dönemlerinde fark edilemeyen onlarca hata bulunuyor. Bu nedenle kullandığım işletim sistemi daha güvenilir ve kararlı olsun diyorsanız iOS 15’e geçmek için biraz daha beklemeniz en sağlıklısı olacaktır. 

Sonradan eklenecek özellikler

iOS 15, kullanıcıları fazlasıyla heyecanlandıran birçok yeni özelliği de yapısında barındırıyor. Ancak SharePlay, ID Cards, Uygulama Gizlilik Raporu, Ayrıntılı 3D Navigasyon ve Evrensel Kontrol gibi çeşitli özellikler maalesef yeni sürümü cihazlarına yükleyen kullanıcılarla şimdilik buluşmuyor. 

Bunun aksine Apple, yukarıda verdiğimiz özellikleri sonradan gelmesi planlanan yeni güncellemelerle kullanıcıların beğenisine sunacak. Bu nedenle iOS 15’i söz konusu özellikler için yüklemeyi planlayan kullanıcılar, biraz daha sabretmek zorunda kalabilirler.

Uygulama ve aksesuar optimizasyonu

Geliştiriciler ve üçüncü taraf aksesuar üreticileri, iOS 15′ in duyurulması ve beta testlerinin başlamasının ardından zaman kaybetmeden ürünlerini yeni sürüme optimize hale getirmek için çalışmalarına başladı. Ancak bazı geliştiriciler ve aksesuar üreticilerinin ürünlerini optimize etme konusunda yavaş kaldığını belirtelim. Bu da genellikle popülerliği fazla olmayan uygulama ve aksesuarlarda yaşanıyor. 

iOS 15 ile neler değişti?

Son olarak şunu belirtmeliyiz ki iOS 15, kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaracak yenilikleri yapısında barındırıyor. Ancak son gelen verilere göre kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hemen güncelleme yapmak yerine söz konusu sürümün biraz daha kararlı hale gelmesini bekliyor. Peki iOS 15 kullanıcılara neler sunuyor? Bir de buna göz atalım…

FaceTime

iOS 15 ile gelen en dikkat çeken yeniliklerden biri de FaceTime tarafında oldu. Artık Android ve Windows kullanıcıları da FaceTime aramalarına katılabilecek. Bu görüşmeler uçtan uca şifrelendiği için diğer tüm FaceTime görüşmelerinde olduğu gibi gizli ve güvenli olacak. Hatırlanacağı üzere söz konusu hizmet daha önce yalnızca iOS ve Mac cihazlarla sınırlıydı.

Bunun yanı sıra görüşme yaparken ekran paylaşmaya imkan sağlayan SharePlay, konuşan kişilerin seslerinin ekranda konumlandığı yerden geliyormuş gibi duyulmasına olanak veren Uzamsal Ses özelliğinin yanı sıra ızgara görünümü ve portre modu da iOS 15 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Odak

iOS 15, kullanıcıların dikkat dağınıklığını azaltmak ve yaptıkları işlere odaklanmaları için yeni bir araç sunuyor. Odak adı verilen yeni özellik sayesinde o anda yapılan aktiviteyle ilgisi olmayan bildirimler otomatik olarak filtrelenebilecek. Bunun için kullanıcıların Odak seçenekleri listesinden bir Odak seçerek veya özel bir Odak ayarı oluşturması yeterli olacak.

Bildirimler

iOS 15’in gelmesiyle birlikte Bildirim özelliğinde de bazı değişiklikler oldu. Kullanıcılar, büyüyen ikonlar sayesinde bildirimlerin kimden veya nereden geldiğini daha rahat görebilecek. Bunun yanı sıra bildirimleri öncelik sırasına göre düzenleyen Bildirim Özeti özelliği de kullanıma sunuldu.

Haritalar

iOS 15 özellikleri

Apple’ın WWDC21 etkinliğinde tanıttığı yeni Haritalar uygulaması yollar, mahalleler, ağaçlar, binalar ve çok daha fazlası ayrıntılı bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Bunun yanı sıra binaları ve Golden Gate Köprüsü gibi önemli yapıları da 3 boyutlu olarak gösteren Haritalar, Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak adım adım yol tarifi yapabilecek.

Safari

iOS 15 özellikleri

Apple’ın varsayılan internet tarayıcısı Safari, iOS 15 ile birlikte yeni görünümüne kavuştu. Bu noktada kullanıcıları yormayan ve kompakt bir tasarımın hakim olduğunu belirtelim. Yeni Safari; Alt sekme çubuğu ve Sekme Grupları gibi yeniliklerle kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaracak.

Canlı Metin

iOS 15 özellikleri

iOS 15, kullanıcılara herhangi bir üçüncü parti uygulamaya gerek kalmadan OCR, yani Optik Karakter Tanıma teknolojisini sunuyor. Bununla birlikte görsellerdeki zengin ve yararlı bilgileri seçebilmenize ve vurgulanan metne dokunarak arama yapabilmek, mail gönderebilmek veya yol tarifi alabilmek mümkün oluyor.

iOS 15’i hangi modeller alabiliyor?

 • iPhone 6S
 • iPhone 6S Plus
 • iPhone SE (ilk nesil)
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
Cevap bırakın