iOS 14.5 güncellemesiyle iPhone’lara gelecekler

0

Apple’ın en güncel yazılım versiyonu olacak iOS 14.5 sayesinde iPhone’lar bazı yeni özelliklere kavuşacak. Aslında her yazılım güncellemesi önemli değişiklikler sunmuyor olsa da iOS 14.5 iki yeni önemli özellik getirecek.

iOS 14.5 güncellemesiyle gelecek yenilikler

Daha önce iOS 14 ve üstü sürümlerde iPhone 11 ve iPhone 12 serisindeki modellerden herhangi birisine sahip kişiler sorunlar yaşadıklarını bildirmişti. iOS 14’ün ilk etapta ‘bildirim sorunu’ olarak gündeme geldiğini ancak daha sonra ise kullanıcıların başka sorunları yaşadıklarını da bildirmesiyle sorunlar havuzunun dolup taştığını görmüştük. Şimdi ise işler değişiyor olabilir.

Apple en son iOS 14.4 sürümünü kullanıcılarına sunmuştu. Bu sürüm üç önemli güvenlik açığını kapatıyordu. Çalışmalarına başlanan ve yeni bazı özelliklerle bizi karşılaması beklenen iOS 14.5 faydalı bir özellik sunacak. Söylenene göre Apple Watch sayesinde kullanıcılar maske takarken bile Face ID ile telefonların ekranını açabilecek. Bu noktada kilidin açılması Apple Watch sayesinde olacak.

iOS 14.5, iPhone

Koronavirüs döneminde özellikle iPhone kullanıcıları Face ID noktasında sorunlar yaşıyordu. iPhone’larda yıllardır Face ID ve ekran kilidi girilmesi dışında bir güvenlik yöntemi bulunmuyor. Bu nedenle maske yüzde takılıyken Face ID’yi açmak mümkün olmuyordu.

Haliyle maske takan milyonlarca kişi Face ID kullanırken ya maskeyi indiriyordu ya da şifre ekranına geçmek için beklemek zorunda kalıyordu. Apple bu sorunu odağına alan bir güncelleme yayımlamış ve kullanıcıların maske taktığı durumlarda çok kısa süre içinde kilit ekranının gelmesini sağlayacak bir destek sunmuştu.

Bu özelliğe ek olarak iOS 14.5 ile oyun oynamayı seven kullanıcılar hem iPad ile hem de iPhone’larıyla PlayStation 5 ve Xbox Series X kontrollerine ulaşabilecek. Denetleyicileri destekleyen Apple Arcade oyunları ve diğer App Store oyunları, PS5 DualSense ve Xbox Series X denetleyici seçenekleriyle uyumlu hale geliyor.

Yeni güncelleme içinse kullanıcıların birkaç ay daha beklemesi gerekiyor.

Cevap bırakın