Intel Athena ile bilgisayarlarda yeni dönem!

0

Intel Athena projesi sayesinde taşınabilir bilgisayarlarda yeni bir dönem başlıyor. Artık taşınabilir bilgisayar deneyimi daha da farklı olacak! Peki farklılıklar neler olacak?

Daha önce taşınabilir bilgisayar deneyimini tamamen değiştiren Intel platformlarına şahit olduk. Bunlardan en önemlisi kablosuz bağlantı teknolojilerini ve dönemine göre etkili bir pil ömrü sunan Centrino idi. Daha sonra hayatımıza Intel Ultrabook platformu da girdi. 

Intel Athena projesiyle beraber, ikisi bir arada ve Ultrabook platformlarında kullanıcı deneyimini çok daha iyi bir hale getirmeyi planlıyor. Peki Intel hangi geliştirmelerle beraber kullanıcılara daha da premium deneyim sunacak?

Intel Athena ile 1 saniyeden daha hızlı uyanma

Intel Athena platformuna dahil bir taşınabilir bilgisayar, kapağı açar açmaz kullanıma hazır bir hale geliyor. Eğer herhangi bir şifre ya da biyometrik koruma yoksa, 1 saniyenin altında bilgisayar kullanıma hazır hale gelecek. Parmak izi okuma ve yüz tanıma biyometrik özellikler de firmaların ürünlerine göre kullanıcılara sunulabilecek.

Daha yüksek performans

10. nesil Intel Core i5 ve i7 işlemcilerinin kullanılmasının zorunlu olduğu platformda, performansa yönelik başka kurallar da var. Bilgisayarlarda çift kanal teknolojisi desteklenen minimum 8 GB RAM ve 256 GB M.2 SSD bulunması gerekiyor. 

10. nesil yeni Intel Core i5 ve i7 işlemcilerde gelişen dahili grafik birimi performansı ve yapay zeka birimi ile beraber performans açısından Athena platformu iddialı olacak.

Tam gün pil ömrü

Bu özelliklerin dışında bilgisayarların pil performansında da bazı sınırlamalar getirilmiş. USB Type C portu üzerinden hızlı şarj desteği artık bu platformda zorunlu. Bilgisayarı 4 saat çalıştırabilecek kadar pil seviyesini 30 dakikadan önce şarj etmesi gerekiyor. 

Hızlı şarj desteği ile birlikte gelecek bilgisayarların aynı zamanda minimum 16 saat video oynatma süresi, 9 saatte gerçek dünya kullanım performansı sunması gerekiyor.

Daha gelişmiş bağlantı teknolojileri

Hem yüksek hızlarda veri transferi hem de görüntü aktarımı sunan Thunderbolt 3, WiFi 6 ve opsiyonel olarak LTE modemler, Athena platformundaki bilgisayarlarda kullanıcılara sunulacak. Yani yeni nesil bağlantı teknolojileri desteklenecek.

Üst segment tasarım detayları

Dokunmatik ekran, ince monitör çerçeveleri, minimum 1080p ekran çözünürlüğü gibi doğrudan deneyim ve tasarım odaklı kuralların da olduğu Athena platformunda, arkadan aydınlatmalı klavye, hassas touchpad ve ekranda kalem desteği gibi detayların da olması gerekiyor.

Özetle;

Intel Project Athena ile beraber, taşınabilir bilgisayar üreticileri daha iyi bilgisayarlar yapması için yeni bir platform yaratılmış oluyor. Eğer Athena platformunda bir bilgisayarınız olmasını istiyorlarsa üreticiler, bu yazdığımız özellikleri minimum koşullarda sağlaması gerekiyor. Tabii bu koşullardan çok daha güçlü bilgisayarlar da karşımızda olabilir. 

Cevap bırakın