İlk ders zili çalıyor

0

Okulların açılmasına çok az bir zaman kaldı. Sabahları geç uyanılan ve ödevlerin akla bile getirilmediği yaz tatili sonra erdi ve yeni bir eğitim öğretim yılı daha başlıyor. Bu yeni dönem için şimdi alışveriş yapmanın tam zamanı. Çocuğunuzun derslerine daha verimli çalışması ve bunu daha da eğlenceli hale getirmesi için ona bazı teknolojik ürünleri hediye edebilirsiniz…

‘Sayılı gün çabuk geçer’ misali bir yaz mevsiminin daha sonuna geldik. Şimdi sıra kendimizi sonbahara hazırlamakta… Tabii ki önce ilk hazırlığımızı çocuklarımız için yapıyoruz. Onları yeni bir eğitim öğretim yılına hazırlıyoruz. Eylül ayının gelmesiyle birlikte, hazırlık çanları okullar için çalmaya başladı. Kısa bir süre sonra okullar açılacak ve yeni eğitim-öğretim yılı başlayacak. Tatile, uykuya, rahata alışan çocuğunuzu yeniden okul dönemine hazırlamanız çok da kolay olmayacak. Bu sebeple onu okul öncesi motive etmeniz oldukça önemli. Çocuğunuzun kalem, defter, silgi dışında, eğitimini kolaylaştıracak bazı teknolojik cihazlara da ihtiyacının olduğunu aklınızdan çıkarmamakta fayda var. O zaman şimdi alışveriş zamanı…

Bilgisayarı yenilemenin tam vakti
Çocuğunuzun daha konsantre bir şekilde yeni eğitim öğretim yılına başlaması için onun bilgisayarını yenileyebilirsiniz. Gelişmiş özellikleri sayesinde yeni bir bilgisayar, çocuğunuzun yeni döneme daha konsantre bir şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Ödevlerini daha istekli yapacak, o gün derslerde öğretilen konularla ilgili eve geldiğinde daha çok araştırma yapmak isteyecektir. Tabii ödevlerden arda kalan zamanda çocuğunuzun dinlenmesine de fırsat vermelisiniz. Bunun için oyun performansı yüksek bir bilgisayar modeli de tercih edebilirsiniz.

Kırtasiye gezmeye son
Çocuğunuz okuldan eve gelir, öğretmeni ödev vermiştir. Verilen ödev itinayla yapılır fakat çıktısını almak için o kırtasiye senin bu kırtasiye benim gezilir. Bulduğunuz kırtasiye çıktı alıyorsa şanslısınızdır. Bu durumu ortadan kaldırmak için ona bir yazıcı hediye edebilirsiniz. Hem siz her ödev zamanı kırtasiyeleri dolanmak zorunda kalmazsınız hem de çocuğunuz daha rahat ve geniş zamanlı olarak ödevlerine odaklanabilir. Bunun dışında arkadaşlarıyla olan fotoğraflarını basabilir, internette gezinirken ilgisini çeken bir konuyu elinde incelemek isteyebilir.

İnternet ona gelsin
Çocuğunuzun masa başında, kablonun uzanabildiği yakınlıkta çalışmasını istemezsiniz herhalde. Dizüstü bilgisayar alarak, çocuğunuzu masa başından kaldırırken, internete bağlanması için kabloya mahkum etmek de olmaz tabii ki. Bunun için kablosuz modemleri tercih ederek, çocuğunuzun evin her köşesinden internete bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta bu işin uzmanları da belirttiği üzere, çocukların verimli olmaları için nerede isterlerse orada çalışmaları gerekiyor.

Sessiz konuşmaya gerek yok
Kablosuz ürünlerden bahsederken bir güzel hediye de kablosuz bir kulaklık olabilir. Çocuğunuz okul saatleri dışında evde çalışırken, arkadaşını arayıp o gün derste anlatılan fakat kendisinin de tam olarak anlamadığı bir konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyebilir. Telefonda konuşurken bir taraftan not alacağı için kablosuz bir kulaklık onun hareket alanını daha da genişletecektir. ‘Telefonun hoparlörünü açsın öyle konuşsunlar’ demeyin. Çocuğunuz artık arkadaşlarıyla anneler duymadan konuşmaktan daha çok keyif alıyorlar.

Ödevleri her zaman yanında
Çocuğunuzun en çok kullanacağı ürünlerden biri de USB bellekler. Yaptığı ödevleri bilgisayarına kaydetmiş olabilir ancak her zaman başka bir platformda yedeğini almakta da fayda var. Çok özenerek hazırladığı ödevinin kağıt çıkışlarına bir çay ya da kahve dökülebilir. O gün teslim etmesi gereken bir ödevse, yanında taşıdığı USB belleği bir bilgisayara takıp, etrafında bulacağı bir yazıcı sayesinde hemen yenisinin çıktısını alabilir. Ve öğretmenine de çay döküldü gibi bir maruzatla gitmek zorunda kalmaz.

Cevap bırakın