IFA 2016’da neler tanıtılacak?

0

ifa2 Eylül tarihinde başlayıp 7 Eylül tarihine kadar sürecek olan IFA 2016 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda bu yıl teknoloji markalarının tanıtacağı muhtemel ürünleri bu yazımda bir araya getirdim.

Asus, Android dünyasının en büyüklerinden olmasa da yükselişini sürdürüyor. IFA’nın önemli markalarından biri olan Asus’un yeni ürünlerini IFA 2016’da görmeyi merakla bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl ZenWatch kullanıcılar arasında çok fazla kutuplaşmaya neden olan bir ürün oldu. Cihazın büyük dikdörtgen yapısını sevenler olduğu gibi, beğenmeyenler de oldu. Eylül 2015’te tanıtılan ZenWatch 2’den sonra bu yıl Berlin’de ZenWatch3’ü görmeyi bekliyoruz. Öte yandan muhtemelen Asus Zenfone serisinin de devamını getirecek ve Zenfone 3 ile fuarda karşımızda olacak.

Uzun yıllardır HTC’nin giyilebilir bir Android cihazla karşımıza çıkmasını bekliyoruz ancak bu beklentinin bu yıl IFA’da gerçekleşmesi de pek olası görünmüyor. HTC’den beklenilen ise Android telefonlarının devamı.

Huawei Watch’ın devamı gelecek mi?
Huawei geçtiğimiz birkaç yıl içinde az bilinen bir marka iken kısa sürede Android dünyasının en bilinen markalarından biri olmayı başardı. Özellikle 2015 yılında Huawei Watch ile marka adından daha çok söz ettirdi. Peki bu yıl Huawei’den Berlin’de beklentilerimiz neler?

IFA’da Huawei Watch’ın ikincisini görmezsek hayal kırıklığına uğrarız. Bunun dışında Huawei’den yeni bir ya da birkaç Android telefon beklentimiz var. IFA 2016’da Mate veya G serisinden telefonlar görebiliriz.

Geçtiğimiz yıl LG IFA’da standart giyilebilir teknoloji saatinin 23 karat altın süslü versiyonu LG Watch Urbane Luxe’ün tanıtımını yapmıştı. Henüz yapılan resmi bir açıklama olmasa da bu yıl IFA’da LG’den yeni bir giyilebilir teknoloji ürünü beklentimiz var. Bunun yanında LG G5 telefonunun yeni versiyonları, bir speaker ve oyun konsolu da beklentiler arasında. LG’nin IFA 2015’de yeni bir telefon tanıtımı yapmamasının nedeni Ekim ayında tanıtılan LG V10 için hazırlık yapıyor olmasıydı. Buradan yola çıkarak IFA 2016’da LG V11 veya Android 7.0 Nougat güncellemesini alacak ilk cihaz olacağı söylenen LG V20 modelinin bu fuarda tanıtılması ihtimali oldukça yüksek. Bunun yanı sıra yeni bir akıllı saat de beklentiler arasında.

Samsung’un süper etkileyici Gear S2’nin yeni versiyonu Gear S3’ü tanıtma olasılığı yüksek. Ayrıca Tizen OS’un giyilebilir versiyonu da beklentiler arasında. Bunun dışında Samsung’dan yeni tablet veya telefonlar görebiliriz. Xiaomi markasının ise bu yıl IFA 2016’da kavisli ekranla gelecek Mi Note 2 modelini tanıtmasını bekliyoruz.

Sony’den 2 telefon birden gelebilir
Sony’nin Playstation lansmanı Aralık 2016 düzenlenecek. Bu nedenle IFA 2016 Playstation VR’yi görmeyeceğiz. Sony’nin IFA için planladığı yeni telefonlar olabilir. Geçtiğimiz yıl IFA’da Xperia Z5 tanıtımı yapılmıştı. Sony’nin Xperia X serisinin Xperia Z serinin yerini aldığı ve yeni ürün serilerinin yalnızca MWC 2016’da tanıtıldığı düşünülürse Sony’nin IFA 2016’da ne tanıtacağı biraz gizemli. Öte yandan son haberlere göre IFA 2016’da bir değil tam 2 telefon birden tanıtacak. Modellerin F8331 ve F8332 olması bekleniyor, ancak detaylar henüz bilinmiyor.

Yakın zaman önce tanıtımı yapılan Moto G4 ve Moto G4 Plus’a ek olarak Lenovo Moto Z ve Moto Z Force tanıtımı yapıldı. Bu durumda Motorola’nın IFA2016’da yeni bir ürün tanıtımı yapması zor görünüyor. Ancak yine de tanıtılan yeni ürünler olabilir. Belki Moto 360 (2016) veya Moto Sport tanıtımı görebiliriz. Ya da Moto Mods. Lenovo geçtiğimiz günlerde TechWorld’de yeni telefonlarının tanıtımını yaptı. Dünyanın ilk Project Tango akıllı telefonu PHAB 2 Pro tanıtıldı. Lenovo’nun bunun gibi henüz tanıtımı yapılmamış daha pek çok eğlenceli ürünü mevcut. Belki fuarda bu ürünlerden bazılarını görebiliriz.

Cevap bırakın