İddia: Mobil uygulamaların yarısından fazlası gizliliği ihlal ediyor

0

İsrail merkezli bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan rapora göre mobil uygulamaların yüzde 55’i Avrupa gizlilik düzenlemelerine uymuyor. İşte detaylar…

Mobil uygulamaların, geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Avrupa gizlilik yönetmelikleri ve Google Play gizlilik politikalarına uygunluğunu inceleyen bir araştırma çarpıcı detaylarıyla dikkat çekti. Buna göre milyonlarca Android uygulamasının yarısından fazlası, kullanıcıların özel verilerine erişim sağlayan en az bir Software Development Kit (SDK) kullanıyor. En sık erişilen özel veriler ise yüzde 40’la cihazlarda yüklü olan diğer uygulamalar, yüzde 30’la kişilere erişim ve yüzde 26’yla konum oldu.

Ortalama SDK sayısı: 18,5!

Spor, buluşma ve alışveriş uygulamalarının son çeyrekte SDK sayılarını artırdıklarının altının çizildiği araştırmada, mobil uygulamalardaki ortalama SDK sayısının fazlalığı da dikkat çekti: 18,5.

Mayıs ayına dikkat

Öte yandan yönetmeliklere uygun olunması adına söz konusu uygulamaların kod değişikliği yapmak zorunda kalacakları belirtildi. Bunun için Mayıs ayının telaşın artacağı ay olması bekleniyor, çünkü yönetmeliklerle ilgili herhangi bir ihlalin çeşitli cezai yükümlülükler doğurabileceği kaydediliyor.

Bu noktadaki diğer detaylar daha çok yazılım geliştiricileri ilgilendirirken kullanıcıları da daha güvenli ve veri güvenliğine karşı daha hassas mobil uygulamaların beklediğini belirtmek yanlış olmaz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın