Huawei Mate 10 kamera özellikleri

0

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Huawei Mate 10, yapay zeka destekli fotoğrafçılık özellikleriyle dikkat çeken bir model. Telefonun kamera özelliklerini değerlendiriyorum.

Teknoloji alanındaki en yoğun rekabetlerden biri de akıllı telefon pazarında yaşanıyor. İrili ufaklı yüzlerce markanın yer aldığı pazarın önemli bir oyuncusu ise Çin merkezli Huawei. Asıl uzmanlığı GSM altyapıları ve kurumsal ağ teknolojileri olan firma son yıllarda akıllı telefon pazarına da giriş yaptı. Şirket geçtiğimiz günlerde tanıttığı Mate 10 ailesi (son yıllarda birçok üst düzey akıllı telefonda olduğu gibi) özellikle kamera konusunda iddialı. Ailede şimdilik Mate 10, Mate 10 Pro ve Mate 10 Lite isimli üç model bulunuyor.

Bu sayfalarda ön incelemesi de bulunan Mate 10 Pro ile Mate 10 benzer kamera teknolojilerini ve altyapılarını kullanıyor.

Ana kameranın teknolojisi Leica’dan

Telefon modellerinde bir süredir Alman fotoğraf teknolojileri üreticisi Leica ile işbirliği yapan Huawei, Mate 10 ailesinde de bu birlikteliği sürdürüyor. Arka yüzde bulunan çift kameraların objektifleri Leica tarafından üretiliyor. Arka kameranın diyafram açıklığı ise f1.6. Bu değer bugüne kadar çift kamera modüllü bir telefondaki en açık diyafram değeri. Bu iki kamera modülünün biri 12 Megapiksel RGB iken, diğeri 20 Megapiksel tek renkli. Bu iki kameranın birlikteliği ve yapay zeka desteği çok daha net ve alan derinliği bulunan fotoğraflar çekilmesini sağlıyor.

Bu arada telefonda bulunan yapay zeka desteğinin ana kaynağı ise bu teknolojiyi barındıran ve Huawei tarafından geliştirilen Kirin 970 işlemcisi. Bu işlemci fotoğraf çekimi sırasında hangi modun seçilmesinden alan derinliğinin ayarlanmasına kadar birçok işlemde fayda sağlıyor. Üstelik bunu gerçek zamanlı olarak yapabiliyor. En azından Huwaei’nin iddiası bu yönde.

Elbette çift kamera modülü olunca Mate 10 ailesinin en iddialı olduğu özelliği arka planın flu ya da netsiz göründüğü Bokeh etkili fotoğraflar. Son yılların popüler trendi olan arka planın flu olması Apple, Samsung ve benzeri birçok akıllı telefon üreticisi markanın da sunduğu özellikler arasında yer alıyor. Huawei de bu alanda geri kalmıyor ve Bokeh etkili fotoğraflar çekmenize yardımcı oluyor.

Ana kamerada ek olarak çift LED flaş, BSI CMOS sensör, optik görüntü sabitleme, 2X hibrid zoom ve 4K video kaydı gibi özellikler yer alıyor. Bu arada 4K video kaydı 30 fps destekliyor. Son dönemde bir iki örneğin yer aldığı 4K 60 fps desteği bu telefonda bulunmuyor. Ön kamera ise 8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu kameranın diyafram açıklığı ise f2.2.

Tanıtımla beraber paylaşılan fotoğraflar ve testlerde ortaya çıkan sonuçlar özellikle Huawei Mate 10 ailesinin fotoğraf konusunda iddiasını ortaya koyuyor. Gayet başarılı sonuçlar veren bu yeni modeller fotoğraf konusunda beklentisi yüksek olanları mutlu edecektir.

DxO puanı 97

Öte yandan telefon ağırlıklı olarak fotoğraf makinesi ve cep telefonu kameralarını test eden DxO Mark’ta 97 puan aldı. Sentetik testler yapan DxO, son yıllarda sektörde kabul gören bir standart haline geldi. Ancak bu tarz testler kullanıcı deneyimi, kolaylık ya da benzeri konulardaki performansı ölçmüyor. Bu bakımdan fikir veriyor olsa da günün sonunda bu testlerden yüksek puan almak mutlak anlamda kameranın iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Yapay zeka ne kadar fayda sağlar?

Mate 10 ailesinin iddialı olduğu alanlardan biri olan fotoğraf konusu, yapay zeka ile desteklenerek çıta biraz daha yükseltilmiş. Elbette bu yapay zekanın ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ancak zaten iyi bir deneyim sunan cep telefonu kameraları bu sayede biraz daha iyi fotoğraflar çekebilecek anlamına da geliyor. Fotoğraf makinelerinde son yıllarda yer almaya başlayan Akıllı Otomatik modunun bir benzeri de artık cep telefonu kameralarına da geliyor. Faydalı olacağı kesin. Özellikle hangi modu kullanması gerektiğini bilmeyen ya da Otomatik modun yeterli olmadığı durumlarda yapay zeka müdahalesi fayda sağlayabilir.

Ama her zaman söylediğim gibi elinizdeki teknolojik aletler size birçok kolaylık sağlar. Ancak ‘at sahibine göre kişner’ sözünün sırrınca elinizdeki cep telefonu da sizin kabiliyetiniz ve tecrübeniz ışığında fotoğraf çeker. Bunu da unutmamanızı öneririm.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın