HP Elite x2 1012 G2 : İş çevreleri için geliştirildi

0

HP iş çevreleri için yeni bir dizüstü sistemi geliştirdi. Kullanıcıya oldukça fazla özellik sunan HP Elite x2 1012 G2 inceleme altında.

HP, belli bir müşteri kitlesini hedef alan yeni dizüstü sistemini piyasaya sürdü. Özellikle iş çevreleri için geliştirilen HP Elite x2 1012 G2, bir önceki seri olan Elite x2 1012 G1’in geribildirimden faydalanarak geliştirildi.  Bu ürünü kullanılan kullanıcıları dinleyen HP, istekler doğrultusunda Elite x2 1012 G2’yi tasarlayarak karşımıza çıkardı.  

Esasında iyi de oldu. Çünkü genel olarak eski tasarıma sadık kalan HP, yaptığı yeniliklerle ciddi anlamda iPAd Pro 12.9 ve Surface Pro 4’e karşı rekabetçi oldu.

Ekran ve tasarım

HP’nin yaptığı bir araştırmaya göre, özellikle iş çevresi,  Tablet, klasik dizüstü veya katlanabilen dizüstü olmak üzere en az iki ürünle iş seyahatine çıkıyor.  Oysa birçok kişi tek bir ürün ile tüm işlerini halletmek istiyor. İşte böyle bir durumda ekranı çıkabilen ikisi bir arada cihazlar yardıma koşuyor. HP’nin geliştirdiği Elite x2 1012 G2 işte bu tür bir ürün.

Elite x2 1012 G2, verimli çalışmak için bir dizüstü sistemi gibi davranabildiği gibi, mobil çalışmayı seven kişiler için de Tablet moduna geçebiliyor. Opsiyonel olarak kullanılabilen kalem ile işleri kolaylaştıran  Elite X2, çıkartılabilen 12.3 inç büyüklüğündeki ekranı ile de sunumlardan geri kalmıyor. 2736×1824 piksel çözünürlüğüne ulaşan bu ekran 267 ppi piksel yoğunluğu ile keskin ve canlı görüntüler oluşturduğu gibi, Gorilla Glass 4 teknolojisi sayesinde de onu darbelerden ve çiziklerden de koruyor.

Elite X2, tablet modunda 300 x 220 x 9 mm boyut değerlerine sahip ve sadece 800 gr ağırlığında. Cihaza klavye modülü takıldığında bu ağırlık 1.33 kg’a çıkıyor. Ürünün yan tarafa baktığınızda ise  microSD kart yuvası, USB 3.1 Type C girişi ve USB 3.0 bağlantısını görebilirsiniz. Ön tarafta ise yüz tanıma özelliğine sahip Windows Hello destekli 5 MP’lik bir kamera ve arka tarafta da 8 MP’lik bir kamera yer alıyor.

Zengin donanım birleşenleri

HP, donanım birleşenlerinde herhangi bir kısıtlamaya gitmeyerek en güncel teknolojileri kullanmayı tercih etmesi hoşumuza gitti. Intel’in yedinci nesil işlemci ailesi olan Kaby-Lake yongasını kullanan HP Elite x2, üzerinde 2.5 GHz saat frekansında çalışan Core i5-7200U işlemcisini barındırıyor.  Bu işlemcinin bir önceki seriye göre avantajı, Core M yongası ile kıyasa çok daha performanslı olması. Dezavantajı ise pasif soğutma yerine aktif soğutma teknolojisini kullanması.

Önceki nesilde kullanılan Core M işlemcisi sistemlerde pasif bir soğutma bulunuyordu ve bu dizüstü sistemleri oldukça sessiz çalışıyorlardı. HP Elite x2’de ise küçük boyutlu fanlarla soğutma sağlanıyor. Yani az da olsa bir gürültü oranı oluşuyor. Ama merak edilecek bir durum yok. Çünkü testlerde bu fanların yoğun kullanımda bile çok az ses çıkardığına şahit olduk. Kesinlikle kullanıcıyı rahatsız edecek bir ses seviyesine sahip değiller.

Elite x2 1012 G2’nin diğer bir farkı, Intel’in HD Graphics 620 grafik yongasını kullanıyor olması.8 Gbyte bellek ve 256 Gbyte kapasiteli SSD yardımıyla da birçok isteği karşılıksız bırakmıyor.

HP Elite x2 genel olarak yüksek bir performansa sahip. Birçok temel ihtiyaç ile birlikte, Ofis kullanımında da kesinlikle geride kalmıyor. İşin içine oyun ve Multimedya girdiğinde ise işin aslı değişiyor. Yeni nesil oyunlarda ve grafik yongasına yüklenen multimedya uygulamalarında ne yazık ki zayıf kalıyor.

Ama bundan da önemlisi ise pil kullanım süresinin 10 saat boyunca aktif olması. Boş olan pili, 30 dakikada şarj ettiğinizde kapasitenin %50’sini doluyor.

Yetenekleri ile fark yaratacak

HP Elite x2 1012 G2, kalemle kullanılabildiği gibi LTE ve parmak izi sensor teknolojilerine de sahip. Bununla birlikte dizüstü sistemlerde genelde zayıf bir nokta olan ses kalitesini de düzeltmiş durumda.  Bang & Olufsen ses sistemi ve HP Audio Boost ile güçlü bir ses kalitesine ulaşan HP Elite x2, HP Noise Cancellation özelliği sayesinde de Skype for Business sertifikasını almış durumda. Bunun anlamı Microsoft’un Skype kullanımı için olan gereksinimlere sahip olması.

Güvenliğe de önem veren HP, sabit diski şifreleyebiliyor. Ama bundan da önemlisi HP Sure Start Gen3 özelliği sayesinde, BIOS’u da koruma altına alması. Bir HP çözümü olan bu özellik sayesinde, herhangi bir Malware saldırısında BIOS zarar görse bile kendisini yenileyebilmesi.

Cevap bırakın