Hayvan sahipleri için sosyal medya siteleri

0

Sosyal ağlar sadece insanlarla sınırlı değil. Hayvan influencerlar, hem milyonlarca takipçiye sahip, hem de markalarla iş birliği yapıyor. Siz de köpek ya da kedi, yılan ya da balık – evcil hayvanınız için sosyal medya hesabı  açabilirsiniz. Hatta sadece hayvanlar için tasarlanan sosyal medya siteleri ve uygulamaları bile mevcut. Bu platformlarda hayvanınızın fotoğraflarını diğer hayvansever arkadaşlarınızla paylaşabilir, evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili uzman veterinerlerden bilgi alabilir, hatta evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. Bu hafta pet sahipleri için sosyal medya sitelerini yazdım.

Petsbook
Petsbook sayesinde evcil hayvan sahipleri veya hayvan sahibi olmak isteyenler aynı platformda buluşuyor. “Satın alma, sahiplen!” sloganı ile dikkat çeken Petsbook, hayvansever için oldukça kullanışlı bir uygulama. Petsbook kullanıcıları, sevimli dostlarının bir birinden farklı hallerini diğer hayvanseverlerle paylaşıp fikir alışverişinde bulunuyor. Pet sahibi olmak siteyenler ise, ömürlük yuvasını bekleyen binlerce sevimli dostumuza kolaylıkla ulaşabiliyor. Ayrıca, dostunun sağlığından, bakımına kadar ki en yararlı bilgilerde Petsbook’ta hemen onlara dair en güncel içerikleri okumaya ve tecrübelerini diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri de kaybolan evcil hayvanınızla ilgili de ilan paylaşabilmeniz.
Bu uygulama ile iki yıl önce tanışmış ve şimdi beraber yaşadığım can dostumu uygulama üzerinden bulmuştum. Bir veteriner kliniği tarafından fotoğrafları çekilen ve uygulamada paylaşılan minik kedimizi ilk görüşte beğenmiş ve sahiplenmek için klinikle iletişime geçmiştik. Ancak burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum: Sosyal medyada insan fotoğrafları kadar pet fotoğrafları da çok önemli. İyi çekilmiş, yüksek kalitede bir fotoğraf hayvanların sahiplendirme başarısını artırıyor.

HepiPet
Evcil hayvan sahibi olmak tıpkı bir bebek sahibi olmaya benziyor. Bebek büyütürken ebeveynler ne sıkıntılar yaşıyor, hangi bilgilere ihtiyaç duyuyorlarsa pet sahip için de aynı durum geçerli. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte hayvan bakımı için pek çok markada yeni ürün ve hizmetleri piyasaya çıkarıyor. İşte bu noktada HepiPet, yeter veteriner hekimleri ve evcil hayvan sahiplerini buluşturuyor.

Yeni evcil hayvan sahipleri evcil hayvan bakımı konusunda bir karar vermeden önce, bilgilenmek için sosyal medya sitelerini daha fazla kullanıyor. HepiPet’in üyelerinin demografik yapılarına baktığımızda %56 Kadın ve %72’si 0–3 yıldır hayvan sahibi kişilerden oluşuyor. Pet sahipleri yeni bir hayvana evini açtığında başta sağlık olmak üzere, alışveriş, yeme-içme, seyahat gibi konularda tecrübeli kişilerden ve uzmanlardan tavsiyeye ihtiyaç duyuyorlar. HepiPet’in sunduğu en önemli hizmet, hayvan sahiplerinin hayvanlarının sağlığı ve bakımında yaşanan problemlerde doğrudan veteriner hekimlere ve güvenilir bilgiye ulaşmasını sağlamak.

Instagram
Şu sıralar en popüler sosyal ağları başında Instagram geliyor. Günde milyonlarca fotoğraf paylaşılan sosyal ağda en çok beğeniyi bebek ve hayvan fotoğrafları alıyor. Bu yüzden pet sahipleri de özellikle hayvanları için Instagram’da hesap açıp, bu hesaptan video ve fotoğraf paylaşımları gerçekleştiriyorlar. Öyle ki bazı hayvanlar tanınmış kişilerden ve influencerlardan bile daha fazla takipçiye sahipler.
Instagram’da siz de evcil hayvanınıza bir hesap açabilir, bu hesap aracılığı ile diğer hayvanseverler dedi etkileşim kurabilirsiniz. Ancak bu noktada fotoğraf ve video paylaşırken hangi etiketleri kullandığınız çok önemli. Öyle ki #dogsofinstagram ve #catsofinstagram etiketlerinde 250 milyonu aşkın mesaj bulunuyor. Ben paylaşım yaparken #instacats gibi kedilere özel açılan etiketleri kullanmaya özen gösteriyorum. Ancak daha fazla beğeni almak için paylaşımınızı etiket çöplüğüne de dönüştürmek gerekiyor.

Cevap bırakın