Hanelerde mobil telefon bulunma oranı yüzde 97’ye yükseliyor

0

android

Mobil cihaz ve internet kullanımı konusunda önemli argümanlar sunan Türkiye, her iki alanda da dünyanın sayılı ülkelerinden. Hatrı sayılır bir şekilde, üstelik hemen hemen tüm yaş gruplarında yoğun şekilde mobil cihaz kullanımı söz konusu. Yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri de buna işaret ediyor.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de mobil abone sayısı 76 milyonu aşmış durumda ve hanelerdeki mobil telefon bulunma oranı yüzde 97 seviyesine çok yakın. Söz konusu rakamlar, birçok hanede mobil internetin kullanımda olduğunu, kullanıcı sayısının da hızla arttığını gösteriyor.

Bu noktada mobil cihazlardan yapılan alışverişler de dikkat çekici bir noktaya doğru evriliyor. İnternet sitelerine akıllı telefon ile yapılan ziyaret oranı, geçtiğimiz yıla göre yüzde 54 arttı ve masaüstü yerine mobil üzerinden alışveriş oranının da 2017 yılı sonu için ilk kez yüzde 50’nin üzerinde artması bekleniyor.

Öte yandan geleceğe dair beklentiler de son derece çarpıcı. 2016’da e-ticaret işlemlerinin yüzde 19’u akıllı telefonlarla gerçekleşirken, oranın 2021’de yüzde 49’a ulaşacağı öngörülüyor. Dünya genelindeki oran ise şu an için yüzde 44, dolayısıyla mobil üzerinden alışverişte Türkiye, şu anda gelişimin devam ettiği ülkeler arasında konumlanıyor.

Genç nüfusuyla mobiliteye hızla entegre olan Türkiye’de internet alışverişleri açısından kullanım alışkanlıklarının ve benimsenme oranının gelişmeye uzun yıllar boyunca devam etmesi bekleniyor.

Cevap bırakın