Haier, General Electric’in elektrikli ev aletleri bölümünü satın aldı

0

Ekran_Resmi_2016-01-15_17_10_11Çin merkezli elektrikli ev eşyaları şirketi Haier, General Electric’in ev aletleri bölümünü satın aldı. Toplamda 5 milyar 400 milyon Amerikan Doları tutarındaki satın alma bedeli konusunda uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Haier, 30 milyar doların üzerindeki yıllık cirosuyla kendi alanında lider markalar arasında. Electrolux, Sony, Panasonic, Samsung, GE, Philips gibi markaların daha fazla bilindiği ABD pazarındaki varlığı ise güçlü değil. Satın almanın teknoloji şirketini, özellikle ABD pazarında daha iddialı konuma getirmesi bekleniyor.

Haier ile General Electric arasındaki anlaşmanın resmi tamamlanma sürecinin 2016 ortasında tamamlanması bekleniyor. Öte yandan satın alımın ilginç bir detaya daha sahip olduğu görülüyor…

Ekran_Resmi_2016-01-15_17_10_35

General Electric, geçtiğimiz yıl da ilgili bölümünü satmayı planlamıştı. Bu yönde Electrolux ile 3 milyar 300 milyon Amerikan Doları üzerinden anlaşılması da gündemdeydi, ancak bilinmeyen nedenlerle bu işlem gerçekleşmedi. Haier’in satın alım konusunda hem ısrarcı olması hem de ABD pazarı açısından oldukça düşük bir pazar payını elinde bulundurmasının önemli etkenler arasında sayılabileceği belirtiliyor.

General Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jeff Immelt, Haier’e Ev aletleri bölümünü sattıkları için mutlu olduklarını ve anlaşmanın yatırımcıları, müşterileri ve çalışanlarına yarar sağlayacağını ifade etti.

Media Markt’taki her bütçeye uygun bünlerce ev aletleri seçeneğine yakından bakmak ve alışveriş yapmak için buraya tıklayınız.

Cevap bırakın