Google’dan yeni VR hamlesi

0

Virtual Reality (sanal gerçeklik) kelimelerinin kısaltılmışı VR, son dönemde oyun dünyasında en sık karşılaşılan harfler arasında aynı zamanda. Pek yüksek bir hızla ilerlememesine karşın yakın gelecekte gerek son kullanıcı, gerekse kurumsal alanlarda geniş alanlara yayılabileceği öngörülüyor. Bu yönde öncü teknoloji şirketlerinin de kimi hamleleri dikkat çekiyor. Google, ‘VR’ odağındaki adımlarıyla son dönemin dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri ve gerçekleştirdiği yeni satın alımla bir kez daha gündeme gelmeyi başarıyor.

Google, bazı başarılı VR yapımlarına imza atan ve geçmişi çoğu firmaya göre eskiye (2011’de kuruldu) dayanan Owlchemy Labs’i bünyesine kattığını duyurdu. 2011’de kurulmasına karşın 2013’te VR oyunları üretmeye başlayan Owlchemy Labs, Job Simulator ve kısa süre önce Oculus Rift/HTC Vive için çıkışını gerçekleştiren Rick and Morty: Virtual Rick-ality adlı yapımları ile tanınıyor.

Google tarafından satın alınmasının ardından yeni hedefler de açıklandı; bundan sonra Google’ın VR platformu Daydream’e odaklanılacak ve geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürütülecek. Ayrıca kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirecek yapımlar üretilmeye devam edilecek.

Merak edilen en önemli yanıtlardan biri satın alım bedeli, ancak bu yönde henüz bir bilgi paylaşılmış değil. Diğer yandan tahmin edilen rakamın ‘milyar dolarlık’ bir satın alım şeklinde olmadığını belirtelim.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın