Google’dan sanal gerçeklik odaklı 3D modelleme uygulaması

0

Önde gelen teknoloji şirketlerinden Google, sanal gerçeklik alanındaki atılımlarına devam ediyor. Daha önce Tilt Brush adlı boyama aracıyla adından söz ettiren şirket, bu kez de Blocks adını alan yeni bir uygulamanın duyurusunu gerçekleştirdi.

Blocks, HTC Vive, Oculus Rift gibi sanal gerçeklik aygıtları ile 3D (3 boyutlu) tasarım yapılabilmesine olanak tanıyor. Uygulamayı, herkesin kısa sürede kullanabileceği bir yapıda, dolayısıyla son derece pratik bir işleyişle sunan Google, bu sayede sadece profesyonellere değil, herkese hitap ediyor. İlk günden itibaren yeni objeler tasarlamak isteyen sanal gerçeklik kullanıcılarının, birbirinden ilginç modellemeler hazırladığı bilgisi de Google tarafından aktarılanlar arasında.

Öte yandan oluşturulacak 3D modellemelerin sadece hobi ya da tasarım işleri için değil, satılabilir özellikte de olabileceği kaydediliyor. Bu sayede 3D modelleme esaslı yeni (ancak niş) bir yazılım pazarı daha gündeme gelebilir.

Basitliği ile dikkat çekiyor

Sanal gerçeklik cihazlarındaki ilerlemenin yazılım tarafında ise beklentilerin altında olduğunu ifade eden çok sayıda otorite bulunuyor. Bu noktada Google’ın Blocks adlı yazılımının önemli bir argüman olduğunu belirtmek mümkün. Ayrıca uygulamanın basitliği ile birlikte Oculus’un Medium adlı uygulamasından da ayrıldığı görülüyor.

Giriş seviyesindeki sanal gerçeklik kullanıcılarının, Blocks’a ne denli ilgi göstereceği şimdiden merak konusu.

Blocks ile hazırlanmış bazı tasarımları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın