Google telefona gizlice bakanları yakalayacak!

0

Google, teknoloji dünyasının en yenilikçi şirketlerinden biri. Teoride tuhaf gelen ama en nihayetinde gerçek haline dönen çok sayıda teknolojinin de mimari aynı zamanda. Sayısız prototip üzerinde çalışmalar yürüten Google, teknoloji çevrelerini şaşırtmaya devam ediyor. Ortaya çıkan yeni bir bilgi, öncü teknoloji markasının bu kez de ekrana bakan davetsiz seyircileri hedef aldığına işaret ediyor. Evet, tuhaf olduğuna şüphe yok, detaylar daha da ilginç…

Google’ın üzerinde çalıştığı yeni teknoloji, telefonun ekranına gizlice bakan kişileri tespit etmeyi amaçlıyor. Çevrenizdeki biri, telefonunuzda neler yaptığnızı görmeye çalıştığında bunun açığa çıkarılması hedefleniyor.

Telefonun ön kamerasında yer alan göz algılayıcı yapay zeka ile birlikte ekrana birden fazla kişi baktığında bir uyarının gelmesi sağlanıyor. Çözümün çalışma şekli ile ilgili denemeler devam ediyor. Bununla birlikte fikrin bir hayli inovatif olduğunu da belirtmek gerekli.

Google, söz konusu özelliğin, ‘yabancı gözleri’ 2 milisaniyede algılayacağını iddia ediyor. Projenin tam adı ise electronic screen protector (elektronik ekran koruyucu) şeklinde. Üzerinde çalışan Google araştırmacıları Hee Jung Ryu ve Florian Schroff’un gelişmeler hakkındaki detayları önümüzdeki hafta sonunda Neural Information Processing Systems adını alan konferans kapsamında açıklamaları bekleniyor.

Haberin devamında çalışmalara ilişkin olarak yayınlanan bir video yer alıyor. İyi seyirler dileriz…

Cevap bırakın