Google’dan Pi Günü özel doodle’ı

0

Google, Pi Günü’nü unutmayıp ana sayfasında özel bir doodle yayınladı. İşte detaylar…

Önemli günleri ana sayfasına ‘doodle’ adını alan özel tasarımlarla yansıtan Google, her yıl 14 Mart’ta (her yıl 3. ayın 14. gününde kutlanarak 3,14 olan Pi sayısına gönderme yaparak) kutlanan Pi Günü’nü de unutmadı. Google ana sayfasını ziyaret eden internet kullanıcıları, yukarıda görülen Pi Günü doodle’ıyla karşılaştı. Peki Pi Günü nedir, Pi Günü neden doodle oldu?

Logosunu özel günlerde değiştiren internet devi, ABD’de resmi olarak kabul gören ve dünyada da her yıl kutlanan Pi Günü’nü ana sayfasına taşıdı. Matematiksel bir kavram olan Pi sayısı; 3,14 olarak kabul ediliyor ve bir dairenin etrafının çapına bölümüyle elde edilen matematiksel sabit olarak özetleniyor. İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alan Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da biliniyor.

Google ana sayfasını ziyaret eden kullanıcıların karşılaşdığı Pi Günü doodle’ı, aynı zamanda bir diğer öne çıkan gün Pasta Gününe de vurgular içeriyor. Tasarımda matematiksel anlamların şekerli öğelerle aktarıldığı ve hem zeka dolu hem de lezzetli bir doodle’ın ortaya çıktığı dikkatlerden kaçmıyor.

Adeta ‘şenliklerle’ kutlanıyor…

Öte yandan Pi Günü, sadece web ortamında ve sosyal medyada öne çıkan bir gün değil. Dünya Pi Günü, her yıl matematikçiler tarafından özenle kutlanıyor. Bu güne özel etkinlikler düzenleniyor, çeşitli eğitim kurumlarında sempozyumlar düzenlenip panolar hazırlanıyor.

Cevap bırakın