Google Fotoğraflar görseldeki metinleri aramaya başlıyor

0

Uzun süredir beklenen yeni özellik sayesinde Google Fotoğraflar’da depolanan fotoğraflar üzerindeki yazılar aranabilecek…

Fotoğraf depolama servisi Google Fotoğraflar’da kullanıcılar artık görsel üzerindeki yazıları da arayabilecek. Uzun süredir beklenen yeni özellik sayesinde Google Fotoğraflar’da depolanan fotoğraflar üzerindeki yazılar aranabilecek ve bu sayede istenilen fotoğraf daha kolay bir şekilde bulunabilecek. Yeni özelliğin bir başka Google servisi olan Google Lens hizmetindeki optik karakter tanıma (OCR) özelliğinin entegre edilerek kullanılacağı belirtiliyor.

Özellikle çok sayıda fotoğraf çeken kullanıcıların cihazlarında fazla yer kaplamamak için fotoğraflarını depoladığı Google Fotoğraflar servisi arama motoru devinin en çok sevilen servislerinin başında geliyor. Hem fotoğraf depolama işlevi hem de basit arayüzü ve kullanımı sayesinde çok sevilen Google Fotoğraflar’da şu ana kadar insan, nesne, olay veya hayvanlar gibi farklı tanımalar yapılabiliyordu. Yeni özellik sayesinde artık fotoğraf üzerindeki yazılar da aranabilecek. Ayrıca fotoğraftaki tabelalar, afiş, kartvizit gibi yazılı olan her şey aranarak farklı kullanımlar da yapılabilecek.

Yeni özelliğin kullanım şekline örnek vermek gerekirse herhangi bir şifre veya banka hesap numarası gibi metinleri fotoğraf olarak saklayanlar artık bunlara daha kolay bir şekilde ulaşabilecek. Google Fotoğraflar’da metin araması şu anda belirli kullanıcılara test süreci olarak açılırken, kısa bir süre içerinde tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

Cevap bırakın