Google Chrome’dan kullanıcılarına uyarı

0

En büyük arama motorların biri olan Google Chrome, yeni açıklaması ile kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başardı. Google Chrome’n kullanıcılarına bildirdiği açıklamalar bir tür uyarı niteliği taşıyor. İşte detaylar…

Hemen herkesin sıklıkla kullandığı internet sayfaları, bazen pek güvenli olamayabiliyor. İnternette gezinirken şüpheli web sitesi linkleri ve uzantılar ile karşılaşma olasılığı her geçen gün artarken Google’dan oldukça efektif bir adım geldi. Şirket, popüler internet tarayıcısı Chrome’un artan tehlikelere karşı güvenli olmayan veya gizliliğini tehdit eden şüpheli uzantıları bildireceğini kaydetti. Ayrıca Google Chrome tarayıcısı, ek koruma sağlama özelliği ile kullanıcılarının gizliliğine her daim önem verildiğinin altını çizdi. Peki bu uyarı nasıl yapılıyor?

Google Chrome gizliliğin tehlikede olduğu durumlarda veya şüpheli uzantılarla karşılaşılması halinde belge ya da dosya indirmeye çalıştığınız zamanlarda öncelikle dikkatli olunması konusunda uyarıcı maiyette bir pencere çıkaracak. Ardından indirmeye çalıştığınız dosya, belge, uzantı güvenilir ise sorunsuz bir şekilde inecek. Fakat tehlikeli bir uzantı söz konusu ise gizliliğinizi korumak için Google Chrome, geliştirici program politikaları tarafından işlem onaylanmayacak. Bir nevi Google, antivirüs çözümlerinde sıklıkla yer alan bir özelliği kendi web tarayıcısı üzerinden sunmuş olacak.

Öte yandan Google, Chrome web mağazasında yayınlamış olduğu uzantıların dörtte üçünün güvenilir olduğunu bildirdi. Geriye kalan uzantıların da gizliliğinizi ve özelinizi paylaşacak ya da ele geçirecek uzantılar olmadığı vurgulandı.

Cevap bırakın