Google Chrome taklitçisi sahte Android uygulamalarına dikkat

0

Google Chrome taklitçisi zararlı Android uygulamaları, 3 milyondan fazla kişiyi tuzağa düşürdü. 49 Android uygulamasının, Chrome kısayollarıyla kullanıcılara tam ekran reklamlar gösterdiği saptandı.

Trend Micro’nun belirlediği 49 yazılım, cihazları kendi kontrolüne alıyor ve kazanç sağlamak için zorla reklamlar gösteriyor. Bu tuzağa düşen kişi sayısı ise, 3 milyondan fazla.

Genelde oyun ya da kamera uygulaması görünümünde kullanıcıları avlamaya çalışan bu yazılımlar, kurulduğunda cihazın ana ekranına bir Chrome kısayolu atıyor. Kullanıcı bu kısayola tıkladığında bu sefer ana ekrandaki kısayol sayıları gittikçe artıyor. Atılan sonraki kısayollar cihazda tam ekran reklamların çıkmasına yol açıyor. Kısayolu ya da ekrandaki herhangi bir noktayı tıklar tıklamaz reklamlar cihazı istilâ ediyor.

Yalnızca saldırganlara kazanç sağlamakla yetinmeyen tam ekran reklamlar, bunun yanı sıra cihazın pilini de tüketiyor ve batarya en düşük güç moduna ulaşsa bile reklam gösterimleri telefon kapanıncaya dek bitmek bilmiyor.

Silinmesi de öteki yazılımlardan daha zor olan bu uygulamalar, Ayarlar bölümündeki uygulama kısmından kaldırılmak durumunda.

Alınan bütün önlemlere karşın yine de Google Play mağazasına girmeyi başaran zararlı Android uygulamaları, maalesef kullanıcıların daha büyük risk altında olması demek. Artık bir uygulamayı yüklemeden önce, birkaç dakika vakit ayırıp yapılan yorumları da okumak lazım. Zira çoğunlukla risk taşıyan yazılımlara yapılan tenkitler oldukça fazla olmakta ve bu da bize ışık tutmakta.

Cevap bırakın