Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra; işte aralarındaki farklar!

0

Güney Koreli Samsung’un belki de en başarılı serisinin son iki kralı; Samsung Galaxy Note10+ ve Samsung Galaxy Note20 Ultra!

Her geçen gün çeşitlenen akıllı telefon pazarı, farklı segmentlerde de rekabeti en üst seviyeye çıkarıyor. Özellikle orta ve üst segmentte yaşanan rekabet, bizleri daha başarılı cihazlar ile karşılaştırıyor. Zira tüm üreticiler orta ve üst segmentte başarı istiyor. Bu başarı isteği, kızışan rekabet ile daha premium, daha hızlı, daha estetik ve en önemlisi daha yenilikçi cihazları son kullanıcıyla buluşturuyor. Üst segmentte başarı isteyen şirketlerden biri de  her zamanki gibi Samsung. Peki Samsung, bir yıl içerisinde kendisine neler kattı? Geçtiğimiz hafta tanıtılan Samsung Galaxy Note20 Ultra ve geçtiğimiz yıl tanıtılan Galaxy Note10+’dan ne farkı var? Gelin buna yakından bakalım…

Ekran

Karşılaştırmamıza her zamanki gibi ekran ile başlıyoruz. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Samsung Galaxy Note10+, 6.8 inç boyutunda 3440x1440p piksel çözünürlükte Dynamic AMOLED bir ekran ve Corning Gorilla Glass 6 koruma ile birlikte geliyordu. Aynı zamanda cihaz dönemin şartları dolayısıyla 60Hz ekran tarana hızına sahipti. Geçtiğimiz hafta tanıtılan Galaxy Note 20 Ultra ise 6.9 inç 3088x1440p piksel Dynamic AMOLED 2X bir ekranla geliyor, 120Hz ekran tarama hızı sunuyor ve Corning Gorilla Glass Victus (7) ile korunuyor. Yani yeni cihaz, ufak farkla daha büyük bir ekranı, daha sağlam bir şekilde sunuyor ve yenileme hızıyla bir önceki modeli geçiyor.

Yonga Seti

Performansı etkileyen konulara geldiğimiz zaman ise oldukça büyük bir değişim görüyoruz. Öyle ki geçtiğimiz yılın 23 Ağustos’unda tanıtılan Samsung Galaxy Note 10+, her zamanki gibi iki farklı yongayı karşımıza çıkartıyordu. Bölgelere göre farklı yongalar ile gelen cihaz, Latin Amerika ve Avrupa’da 7nm Exynos 9825’den, ABD ve Çin’de ise yine 7nm Snapdragon 855’den güç alıyordu. Yine Latin Amerika ve Avrupa’da piyasaya sürülen cihaz MaliG76 MP 12 GPU’yu, ABD ve Çin’de tanıtılan sürüm ise Adreno 640 GPU’yu üzerinde barındırıyordu. Samsung Galaxy Note20 Ultra’ya baktığımızda ise, yine iki farklı yongayı görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan cihaz global pazarlara Exynos 990 ile sunulurken, ABD’de tanıtılan model Qualcomm’un son yongasından, Snapdragon 865+’dan güç alıyor. Cihazlarda kullanılan yonga ise; Global pazarda MaliG77 MP11, ABD’de ise Adreno 650 olarak bizleri karşılıyor.

RAM ve Depolama

Samsung Galaxy Note10+, tek RAM ve iki farklı depolama seçeneği ile birlikte karşımıza çıkarken, Galaxy Note20 Ultra iki RAM ve üç farklı depolama seçeneğini karşımıza çıkartıyor. Cihazların her ikisi de 12GB RAM, 256GB ve 512GB depolama sunuyor. Buna ek olarak Note20 Ultra, 128GB depolama ve 8GB RAM kapasiteli bir sürümü daha karşımıza çıkartıyor.

Kamera

Kamera tarafında geldiğimizde yeni cihazda birtakım farklar hemen gözümüze çarpıyor. Öyle ki Galaxy Note10+ dörtlü kamera yapısı ile, Galaxy Note20 Ultra ise üçlü kamera yapısı ile karşımıza çıkıyor ve kamera yetenekleriyle Note10+’ın önüne geçiyor. Galaxy Note 10+ 12MP  geniş açılı ana, 12MP 2x optik zoom yapabilen telefoto, 16MP ultra geniş açılı çekim yapabilen üçüncü ve 0.3MP ToF dördüncü lens ile pazara sunuldu Galaxy Note20 Ultra ise 108MP geniş açılı ana, 12MP 5x optik zoom ve 50x hibrid zoom yapabilen ikinci telefoto lens ve 12MP ultra geniş açılı üçüncü kamera ile karşımıza çıkıyor. Ön tarafta her iki cihaz da 10MP kamera selfie kamera kullanılıyor.

Batarya

Samsung Galaxy Note10+, 45W hızlı şarj destekli 4.300 mAh bir pil ile kullanıcılara sunulurken, Galaxy Note20 Ultra 45W hızlı şarj destekli 4.500 mAh pil gücü ile satışa çıkıyor. Pil tarafında da gelişme görüyoruz.

Her açıdan Galaxy Note 20 Ultra çok daha üstün bir telefon. Bu telefonu almak istiyorsanız; sizi de mağazalarımıza bekliyoruz…

Cevap bırakın