Galaxy A52 kullanıcıları ilginç bir sorunla karşı karşıya!

0

Samsung’un popüler akıllı telefonu Galaxy A52, son güncellemeden sonra yeni bir sorunla baş başa kaldı. Kullanıcılardan gelen raporlara göre HDR özelliğine sahip olan bu telefon videolarda parlaklıkla ilgili bir takım sıkıntılar yaşıyor.

Güney Koreli üreticinin bu yıl piyasaya sürülen Galaxy A52 akıllı telefonu, fiyatı ve özellikleriyle dikkatleri üzerine çekti. Hemen hemen bir akıllı telefonda ihtiyaç duyulan her şeyi sunan bu telefon, ne yazık ki son yazılım güncellemesiyle beraber biraz dengesizleşti.

Galaxy A52 HDR video oynatmada sorunlar yaşıyor

Samsung’un orta seviye özellikteki bu telefonu; 90Hz yenileme hızına, 800 nit parlaklığa ve 6.5 inç boyuta sahip Süper AMOLED ekran ile geliyor. Bu özelliklerin yanı sıra A52 aynı zamanda HDR sertifikalı ve YouTube’da HDR videoları oynatabilir. Tabii Amazon Prime ve Netflix gibi platformlarda ne yazık ki bu sertifikalardan yoksun.

Geçtiğimiz haftalarda Galaxy A52 Haziran 2021 güvenlik yamasını içeren yeni bir güncelleme aldı. Ancak bu güncelleme sonrasında kullanıcılar YouTube uygulaması üzerinden HDR videolarla ilgili sorun olduğunu belirttiler.

Öne çıkan raporlara göre YouTube uygulamasında HDR ibaresi yer alıyor. Ancak videoyu bu özellikte oynatmak istediğinizde telefonun ekranı ne yazık ki aydınlanmıyor. Bu sorun başlarda küçük bir kullanıcı kitlesi tarafından yaşanıyordu. Ancak çeşitli mecralarda daha fazla kullanıcı aynı sorunu yaşadıklarını dile getirdiler.

Galaxy A52

Bir kullanıcı güncelleme sonrasında HDR desteğinin ortadan kaybolduğundan  şüphelendi ve DRM Info programını indirdi. Ancak burada cihazın; HDR10, HDR10+ ve HLG’yi desteklediğini, aynı zamanda Widevine L1 sertifikasına da sahip olduğunu açıkça gösteriliyordu.

Şu anda bu hatanın neyden kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı kişiler birkaç ayarla bu soruna geçici bir çözüm bulduklarını ifade ediyorlar. Sizlerde aşağıdaki talimatları yerine getirerek HDR video oynatma sorununu geçici olarak çözebilirsiniz. Tabii bu durum herkes için aynı olmayabiliyor. Zira bazı kişiler bu işlemlerden olumlu sonuç aldığını belirtirken, bazısı ise hala sorunun devam ettiğini söylüyorlar.

Galaxy A52 HDR video oynatma sorununu giderme

  • İlk olarak akıllı telefonunuzda Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirin,
  • Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmek için ”Ayarlar-Telefon Hakkında-Yazılım bilgileri-Yapı Numarasına” 7 kez hızlıca dokunun,
  • Ardından buradaki ayarlardan ”Donanım katmanlarını devre dışı bırakın” seçeneğini etkinleştirin.

Yukarıdaki talimatları yerine getirdikten sonra sorun geçici olarak çözülecektir. Ancak tam çözüm için yeni bir güncellemeyi beklemek en doğru karar olacaktır.

 

 

 

Cevap bırakın