Full Frame ‘aynasız’ Canon EOS R duyuruldu

0

Canon, aynasız sistemli yeni fotoğraf makinesi EOS R’ı tanıttı. İşte detaylar…

Nikon’ın Z-System’ı sunmasından sadece iki hafta sonra Canon da ‘EOS R’ sistemini duyurdu. Full Frame özellikli yeni aynasız sistemli fotoğraf makinesi; geniş ISO aralığı, C-RAW desteği, 1/8000 saniye deklansör hızı ve 1/200 saniyelik X senkronizasyon hızı gibi detayları ile oldukça iddialı.
Elbette sınırlar bunlardan çok ötesinde…

EOS R; 30.3 etkin MP CMOS sensör, 4K/30p video ve DIGIC 8 işlemciyle geliyor.

Hava geçirmeyen magnezyum alaşımlı kasaya sahip olan EOS R, SLR tarzı bir aynasız sistemli fotoğraf makinesi görünümünde. 3.69k çözünürlüklü elektronik vizörü, 2.1k noktaya sahip 3.2 inç dokunmatik LCD ekranı dikkat çekiyor.

Vizörün sağ tarafında bulunan özelleştirilebilir touchpad’i, hızlı bir şekilde ISO, beyaz dengesi, video çekimi ve birçok ayarın yapılabilmesine olanak tanıyor.

UHS-II kartlarıyla uyumlu olan modelde HDMI, USB-C, kulaklık ve mikrofon gibi olmazsa olmaz soketleri eksiksiz şekilde mevcut.

Çok sayıda lens seçeneğine ek olarak dört adet RF çıkışlı lensle uyumlu olduğu belirtiliyor.

Çeşitli modlarda oldukça hızlı seri çekimler gerçekleştirebilmeye olanak tanıyan modelde örneğin çekim hızı önceliği modunda 5fps hızda sürekli çekim yapılabiliyor.

Kare hızı modunda ise 3fps gibi sınırları zorlayan performanslar alınabiliyor.

Ürünle tam dolu pille 370 kare fotoğraf çekilebileceği, Güç Tasarrufu modunda ise rakamın 450’ye kadar çıktığı belirtiliyor.

Bu son derece yetenekli aynasız sistemli fotoğraf makinesinin satışlarına, ‘belirlenen ilk ülkelerde’, Ekim ayı itibarıyla başlanacağı duyuruldu.
Fiyatının pek de mütevazı olmayacağı bilgisini de paylaşalım.

Cevap bırakın