FIFA 16 İnceleme

0

Futbol şöleni, her yıl olduğu gibi bu yıl da EA Sports’un yeni Fifa’sı, 16 ile tam gaz devam ediyor. Fifa 16’nın her yıl üzerine konan yeni özellikleri, bu yıl biraz daha köklü olmuş. Bizleri çok daha gerçekçi, çok daha taktiksel, ve bazen de çok daha sinir bozucu bir tecrübenin içine sokmuş. Yavaşlayan ve ağırlaşan oyun yapısı, taktiksel düşünmeyi sevenler, hamlelerini yapmadan önce hesap edenler için keyifli olurken, eski tarz futbol oyunlarına alışık, hızlı düşünerek hızlı sonuca ulaşmak isteyenleri biraz kızdıracak gibi gözüküyor.

Fifa 16’nın bu yıl bizlere getirdiği ilk yenilik, kadın milli futbol takımlarının oyuna eklenmesi oldu. Futbol bir erkek oyunudur terimini biraz olsun zayıflatmak isteyen EA Sports, kadın milli takımlarını Fifa serisine dahil ederek bunu kısmen başarmış gibi gözüküyor. Her ne kadar oyuncuların çok büyük bir kısmı bu yeniliği çok da gerekli görmese de, satış rakamlarını yükseltmek ve oyunun hitap ettiği kitleyi genişletmek için başarılı bir adım olmuş kadın milli takımlarının oyuna eklenmesi. Tabiki konu kadınlar olduğunda, futbol anlayışları daha bir nazif, daha bir nazik olmuş. Oyuna farklı bir bakış açısı sundukları yadsınamaz bir gerçek. Kim bilir EA Sports belki Fifa 17’de minikler ile karşımıza çıkar…

s-3e04c48d9aca9585e92714fe93e199540a3f94b4

Konu Fifa olduğunda kuşkusuz bir çoğumuz için en önemli olay, Ultimate Team’in ta kendisi oluyor. Yapım, tıpkı önceki oyunlardaki gibi burada da bizlere beklediğimizi vermeyi başarıyor. Değişen oyun tarzına paralel olarak, artık transfer ekranlarında çok daha fazla zaman harcamak zorunda kalıyoruz, çünkü tüm mevkilerde oynatmamız gereken oyuncuların, belli ihtiyaçlarımızı gidermesi, zafere giden yolda oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Forvette top sürme ve şut gibi yetenekler hayati rol oynarken, defansta markaj ve kayarak müdahale yetenekleri çok önemli, zira orta sahada da pas ve oyun kurma yetenekleri ön planı çıkıyor.

gaming-fifa-16-03

Sürekli değişen oyun tarzından bahsediyorken, bunu birazcık açmak gerek. Fifa 16, Fifa 15’e göre çok daha yavaş bir oyun. Bu yavaşlığın getirdikleri kadar, götürdükleri de olduğu bir gerçek. Artık hamle yapmadan önce düşünecek biraz daha fazla vaktimiz oluyor. Özellikle atağa kalkarken bunu rahatlıkla değerlendirebiliyoruz. Fifa 16’da paslar, Fifa 15’e ziyade çok daha zor. Artık takım arkadaşımıza pas atmadan önce, yönettiğimiz futbolcunun da arkadaşımı görmesi çok önemli, yani artık eskisi gibi topuk pası ile mucizevi paslar verip atağa çıkamıyoruz. Bu duruma alışmak gerçekten zaman alacak gibi gözüküyor.

Konu savunmaya geldiğinde ise işler birazcık daha değişiyor. Artık rakibimizin ayağından topu almak çok daha zor. Uzun zaman önce rafa kalkan Legacy Defending’e alışan bünyeler, yeni sisteme alışana kadar ağlarında çok top görebilir. Artık rakibimizin ayağından topu almanın en iyi yolu, omuz omuza mücadeleye girerek, ya da çok dikkatli bir şekilde müdahale etmek oluyor. Omuz omuza mücadele etmek için de, joystick üzerindeki hakimiyetinizin çok iyi olması gerekiyor. Rakibin yaptığı ani dönüşlere mümkün olan en kısa zamanda cevap vermeniz çok önemli, aksi taktirde rakip sizi geçiyor ve kaleci ile karşı karşıya kalıyor.

fifa16season-1024x576

Konu kalecilerden açılmışken, Fifa 16’nın en büyük gelişimlerinden birinin de kaleciler olduğunu söylemek yanlış olmaz, Fifa 16’da kaleciler artık çok daha atik, çok daha hızlı, çok daha iyi pozisyon alıyor. Öyleki bu pozisyon kesin gol dediğiniz anlarda dahi, kaleciler çok hayati kurtarışlar yapıp kalemizi koruyabiliyor. Yani özellikle Ultimate Team modunda, kaleci seçiminize dikkat etmeniz, oldukça faydalı olacaktır. Defans yapmanın böyle zor olduğu bir yapımda, kalecilerin üzerine düşen görevler de bir o kadar artıyor.

Teknik kısımda ise Fifa, geçen senenin üzerine çok fazla bir şey koymuş gözükmüyor. Grafikler oldukça başarılı olsa da, hala futbolcuların yüzündeki sanallık dikkat çekiyor. Işıklandırma konusunda yeni trendleri takip etmenin artık vakti gelmiş, özellikle Physical Based Rendering tekniğini Fifa’ya uygulamak, oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Kısacası Fifa 16, bu yıl da bizleri uzun süre başında tutacak bir yapım olmuş, karşısında bu sene oldukça başarılı olan PES serisi olsa da, Fifa 16 elindeki Ultimate Team avantajını kullanacak, ve satış rakamlarında öne geçecektir. Ama EA Sports’un artık köklü yenilikler yapma, teknik anlamda da oyunu geliştirme vakti artık geldi de, geçiyor…

Cevap bırakın