Fiber e-sporu da olumsuz etkiliyor

0

Serbest Telekomünikasyon İşletmeciler Derneği TELKODER, fiber altyapı problemlerinin ülkemizin e-spor alanındaki gelişimini de engellediğine dikkat çekiyor.

“Ülkemizde e-spor alanında büyük bir potansiyel olmasına rağmen internet problemi yaşayan takımlar küresel arenada gücünü gösteremiyor” diyen TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: ”2021’de 1,1 milyar doları yakalayan e-spor sektörü ülkemiz için de önemli bir ekonomik potansiyele sahip. Nüfusumuzun internet kullanım oranına bakıldığında e-sporun ülkemizde önemli bir ivme kazanması çok doğal. Özellikle pandemi bu alana ilgiyi daha da artırdı. Bu sevindirici bir durum ancak üzülerek görüyoruz ki e-spor oyuncularımız küresel arenada rakipleriyle yaptıkları maçlarda çok sık olarak ping sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Biz gençlerimizin yüksek hızlı interneti hakkettiklerini düşünüyoruz. Bu sebeple ilgili kurumların fiber altyapı geliştirme çalışmalarını hızlandırmalarını bekliyoruz.” diyor.

İnternetin, bilgisayarların ve oyunların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla giderek daha fazla kişiyi kapsayan e-spor alanı giderek gelişiyor. 2022 yılında e-sporun piyasa değerinin ise 1,3 milyar doları bulması bekleniyor. E-spor alanı gelişirken e-spora ilgi duyan, kariyerini e-spor üzerinden inşa eden gençlerin sayısı da her geçen gün artıyor. KPMG’nin geçen yıl açıkladığı rapora göre dünyada yaklaşık 32 milyon e-spor sporcusu bulunuyor ve bu sayının katlanarak artması bekleniyor.

Türkiye’den bir takım örneğin Danimarkalı bir takımla karşılaştığında maçın oynanacağı sunucuya erişimi en az 50ms ve üzeri iken rakibin aynı sunucuya erişimi 10-15ms arası oluyor. Bu profesyonel seviyede bir oyuncu için uçurum sayılabilecek bir değer oluyor.

Cevap bırakın