Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin

0

Facebook haber kaynağınızı özelleştirerek, daha efektif kullanmaya ne dersiniz?

Bu yazımda sizlere, Facebook Haber Kaynağınızı özelleştirerek daha etkili kullanmanın ve zaman kazanmanın yollarını görselleri ile birlikte anlatacağım.

 

Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin

Facebook haber kaynağınızı özelleştirmek için kullanabileceğiniz 4 alan bulunuyor.

Bunlar;

 1. Haber Kaynağı
 2. Sol kenar çubuğu
 3. Sağ sütun
 4. Sağ kenar çubuğu

 

Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin, “Haber Kaynağı”

Facebook haber kaynağınızı özelleştirmek için öncelikler tercihlerinizi ayarlayın. 

Haber Kaynağı, Facebook’taki içeriklerin ve bilgilerin yer aldığı bölümdür. Birkaç hızlı özelleştirmeden sonra burada en yararlı ve alakalı gönderileri görebiliriz.

Facebook, Haber Kaynağı için tercihlerinizi yapmayı gerçekten kolay bir hale getirdi. Haber kaynağı tercihlerinizi düzenlemek için sağ üst köşede yer alan ve aşağıya bakan ok imlecine tıklayıp menüyü açtıktan sonra “haber kaynağı tercihleri” butonuna tıklamalısınız.

Alternatif olarak solda profil resminizin altında yer alan “Haber Kaynağı” butonunun yanındaki üç noktaya tıklayıp “tercihleri düzenle” seçeneğini seçebilirsiniz.

 

Açılan sayfada birkaç tercihi ayarlayabileceksiniz.

Başta görmek istediğin kişilere öncelik ver: Bu kimlerin gönderilerinin haber kaynağında her zaman üstte yer alacağını seçmenizi sağlar. İlk sıralarda görmek için 30 kişi ya da sayfa seçebilirsiniz. Birinci ya da ikinci seçime göre herhangi bir sıralama söz konusu değildir. Bu pencerede Facebook ilk önce arkadaşlarınızı gösterir. Sayfaları önce görmeyi seçmek isterseniz, “Tümü” seçeneğine tıklayın ve “Sadece sayfalar”ı seçin.

Gönderilerini gizlemek istediğin kişileri takibi bırak: Bu kimlerin gönderilerini Haber Akışı üzerinde görmeyi bırakmak istediğinizi seçme imkanı tanır. “Yalnızca arkadaşlar”, “Yalnızca sayfalar” ya da “Yalnızca gruplar” olacak şekilde filtreleme yapabilirsiniz. Kimi takip etmeyi bıraktığınızı sadece siz bileceksiniz.

 

 

Takibi bıraktığın kişilerle yeniden bağlantı kur: Bu geçmişte takipten çıktığınız bir grup, sayfa ya da kişiyi takip etmenize olanak tanır. Bu ayarı kontrol ederken önceden bir arkadaşımı yanlışlıkla takipten çıktığımı fark ettim. Bu yüzden, kimseyi takipten çıkmak istemediyseniz bile ayarı kontrol etmekte fayda var.

İlgi alanlarına uyan sayfaları keşfet: Haber akışınıza daha çok çeşitlilik kazandırmanıza yardımcı olmak için Facebook ayrıca sevebileceğiniz bazı sayfalar önermektedir.

Diğer seçenekleri gör: Bu bölüm, daha önce haber kaynağınızdan gizlemeyi tercih ettiğiniz uygulamalar gibi şeyleri içerir.

Takip Edilen Sayfa Bildirimleri

Bir adım daha ileri giderek, en sevdiğiniz Facebook sayfası bir şeyler yayınladıkça bildirim alma imkanına sahipsiniz. Facebook size bilgilendirilmek istediğiniz gönderi türlerini seçme imkanı da veriyor.

Dilediğiniz bir Facebook sayfasına gidin, farenizle “takiptesin” sekmesine gelin ve altta açıdan menüden “bildirimler” başlığının yanındaki kalem ikonuna tıklayın.

 

Burada, sayfanın gönderileri, etkinlikleri ve canlı videolar için bildirimleri ayarlayabilirsiniz.

En son gönderileri ilk sıralarda görün!

Facebook’un algoritması varsayılan olarak, haber akışının üst kısmında arkadaşlarınızdan, beğendiğiniz sayfalardan, dahil olduğunuz gruplardan gelen en iyi gönderileri gösterir. Facebook hikayelerini yayınlandıkları sırayla görmek istiyorsanız, sol kenar çubuğundaki “Haber Kaynağı” butonunun sağındaki üç noktayı tıklayın ve “En Yeniler” seçeneğini işaretleyin.

 

Facebook ana sayfasını yeniden ziyaret ettiğiniz zaman haber kaynağınız otomatik bir biçimde yeniden başlıca haberlere odaklanmış olacak.

Facebook algoritmasına tercihlerinizi öğretin

Ayrıca Facebook algoritmasının, görmek istemediğiniz şeyleri göstermemesini sağlayabilirsiniz. Böylece algoritma, size görmek istediğiniz şeyleri gösterir. Bu biraz daha manuel ve sıkıcı ancak haber kaynağındaki en iyi içeriği seçmenize imkan sağlar.

Bir türdeki gönderiyi görmeyi durdurmak ya da daha az görmek için gönderinin sağ üst köşesindeki oku açtıktan sonra “Gönderiyi gizle” seçeneğine tıklayın.

Video ayarlarınızı düzenleyin

Videolar Facebook’un büyük bir parçası haline geliyor ve muhtemelen, haber kaynağınızdaki diğer gönderi türlerine göre daha fazla video ile karşılaşıyorsunuz. Video ayarlarınızı kendinize en iyi deneyimi sunacak şekilde ayarlayın. Varsayılan kaliteyi değiştirebilir, otomatik oynatmayı durdurabilir, altyazı görüntüleyebilir ve altyazı görüntüsünü özelleştirebilirsiniz.

Bu ayarlara erişmek için Facebook sayfasının sağ üst köşesindeki açılır oka tıklayın ve ayarlar seçeneğine gelin. Daha sonra sol kenar çubuğunun alt kısmında yer alan “videolar”ı seçin.

 

Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin, “Sol Kenar Çubuğu”

Sol kenar çubuğu, Facebook’un farklı bölümlerine daha hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar.

3 ana kategori göreceksiniz:

 • Kısayollar
 • Keşfet
 • Oluştur

Kısayollar; sayfalarınızın, gruplarınızın ve oyunlarınızın bazıları için hızlı bağlantılardır. Kısayollar otomatik bir şekilde varsayılan olarak seçilir. Fare ile “kısayollar”ın üstüne gelirseniz bir “Düzenle” seçeneği görürsünüz. Bunun üzerine tıkladığınız durumda kısayollarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

Arkadaş listelerini kullanın

 

Tıpkı Twitter gibi, arkadaşlarınızı bir liste yaparak organize edebilirsiniz. Bu sayede iletişim kurmayı daha çok sevdiğiniz arkadaşlarınızın olduğu gruplardan gelen gönderileri görebilirsiniz. “Arkadaş Listeleri” seçeneğini sol kenar çubuğundaki “Keşfet”in altında bulabilirsiniz.

Facebook’ta sizin için 3 liste yer alıyor:

 • Yakın Arkadaşlar
 • Aile
 • Kısıtlılar

 

Diğer Kaynakları Görün

Ana sayfada gördüğünüz haber kaynağı dışında görüntüleyebileceğiniz iki farklı kaynak daha var.

Sayfalar Akışı

Bu kaynak size beğendiğiniz sayfalardaki son hareketleri gösterir. Buradaki yeniliklerin Facebook algoritması kullanılarak düzenlendiğine inanıyorum, çünkü buradaki gönderiler kronolojik olarak sıralanmıyor. Bu alana “keşfet” bölümünün altında yer alan “sayfalar kaynağı” seçeneğine tıklayarak erişebilirsiniz.

Facebook Sayfanız Adına Beğendiğiniz Sayfaların Akışı

Bu sadece Facebook sayfanız adına beğendiğiniz diğer sayfalardan gelen gönderileri gösterir. Bu, sayfanızı kullanarak diğer sayfalarla etkileşim kurmak veya diğer sayfalarda araştırma yapmak için uygun bir yoldur. Bu gönderilere kendiniz olarak ya da Facebook sayfanız adına yorum yapabilme, beğenebilme hakkına sahipsiniz.

 

Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin, “Sağ Sütun”

Facebook reklamlarınız hakkında genel bilgi edinin

Facebook ana sayfanızın sağ sütununda Facebook reklamlarınızla ilgili bilgiler içeren bir bölüm görebilirsiniz. Bu bölüm, Facebook sayfalarınızın herhangi biri için Facebook reklamları kullanıyorsanız veya kullanmışsanız görünür.

 

Diğer sayfaların reklam sonuçlarını görebilmek için Facebook sayfalarınız arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun için Facebook sayfanızın isminin yanındaki açılır pencereyi tıklayın.

 

Bu bölümde; Facebook reklamları için bir taktik, bu haftanın reklam sonuçları, sayfaya gelen son okunmamış mesajlar, bugünün reklam sonuçları, bir gönderi yazma seçeneği gibi maddeler bulunur.

Facebook Haber Kaynağınızı Özelleştirin, “Sağ Kenar Çubuğu” 

Oyunları, akışı ve sohbeti göster ya da gizle seçeneği

Sağ kenar çubuğunda 3 bölüm bulunur. Bunlar;

 • Facebook oyunları,
 • Arkadaşlarınızın aktivitelerini gösteren gerçek zamanlı bir alan,
 • Facebook sohbet bölmesi.

Oyunların ve akışın görünmesini rahatsız edici buluyorsanız sağ alt köşede yer alan dişli çark ikonuna tıklayıp “oyunları gizle” ya da “haber bandını gizle” seçeneklerini işaretleyip bunları kapatabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Cevap bırakın