Evcil Hayvanlarımız İçin Teknolojik Ürünler

0

Onlar bizim dostlarımız, ailemizin ve evimizin birer ferdi… Evcil hayvanlarımızdan bahsediyoruz. Bu yazımızda teknolojiyi biraz onların hayatını eğlenceli ve güvenli hale getirecek ürünlere ayırdık.

Mikroçip Uygulaması

Kedi ve köpeklerimiz için uzun zamandır kullanımda olan mikroçip uygulaması ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Bir süredir köpekler için zorunlu olan uygulama artık kedileri de kapsadı. Yani kedi ve köpek sahiplerinin veterinerler üzerinden ücretsiz olarak edinebilecekleri mikroçip ile kayıt yaptırmaları gerekiyor. Tarım ve Hayvan Bakanlığı tarafından verilen ve çok basit bir operasyonla yerleştirilen mikroçipler sahibine özel 15 haneli bir sayı ile geliyor. Kimlik numarası yerine geçen bu bilgi evcil hayvanımıza dair bilgi taşıyor. Sistem herkesin merak ettiği GPS özelliğine şu etapta sahip değil. Yani kayıp olan hayvanımızı bulamıyoruz. Ancak ilerleyen dönemde bu uygulamaya geçileceği söyleniyor. Yine de veterinerler ve barınaklar bir mikroçipi tarayarak hayvanın sahibi ile iletişime geçiliyor. Veterinerlerden özellikle İstanbul’da bu şekilde birçok kavuşma hikayesi dinleyebilirsiniz. Sistemin bir diğer gizli artısı ise merdiven altı hayvan satışının önüne geçmek. Kaçak olarak getirilen veya sağlıksız koşullarda üretilen hayvanlara karşı mikroçip zamanla daha etkili bir önlem olacaktır.

Petporte smart flap
Az önce anlatmış olduğumuz mikroçip sistemini kullanan bu kapılar sadece tanımlanan hayvanlar için geçit imkanı sunuyor. Duvara veya kapıya monte edilen ürün özellikle bahçeli evlerde istenmeyen hayvanların içeri girmesini engellemek için etkili bir çözüm. Malum çiftleşme dönemlerinde evde başka kedi istemeyebilirsiniz. Ayrıca kedinizin dışarı çıkmaması için gece modunu aktifleştirip kedinizi içeride de tutabilirsiniz. Son olarak kediniz geçiş yaptığı zaman bir bip sesiyle uyarılmak da sahibi için faydalı bir özellik. Ürün www.petsafe.net üzerinden 139 avroya temin edilebilir.

Su Pınarı
Kedi ve köpeklerin en temel ihtiyaçlarından biri su. Ancak onlara beklemiş su vererek yaşam kalitelerini düşürüyoruz. Su pınarları basit ama akılcı bir yöntemle suyu sürekli devir daim eden bir sisteme sahip. Değiştirilebilir filtreden geçen su hem temiz kalıyor hem de hareketten dolayı içindeki oksijeni yitirmiyor. İlk başta yadırgasa da birçok hayvan kısa sürede alışıyor ve su pınarını keyifle kullanıyor. Çeşitli marka ve boylarda bulunan pınarlar 200 ile 500 lira arası değişiyor.

GoPro Fetch
Başlığın her şeyi anlattığı ürünlerden biri daha… Dünyayı biraz da köpeğinizin bakış açısından izlemek isteyen GoPro sahipleri için geliştirilen bu askı aynı anda iki kamera kullanımına izin veriyor. Bu sayede hem göğüs altından hem de sırt üstünden çekim yapabiliyorsunuz. Yumuşak dokudan üretilen askı köpeğinizi sıkıp fiziksel gelişimine engel olmuyor. Göğüs kamera kısmını çıkararak ürünü yavru köpekler için de kullanabiliyorsunuz. Askının ülkemizdeki satış fiyatı 150 lira civarında.

İnteraktif Lazer
Kedilerin oyuna ne kadar düşkün olduklarını bilmeyen yoktur. Onların bu güdüsünden hareket edilerek geliştirilen interaktif lazer ürünleri bir ışık saçarak kedinin dikkatini çekiyor. Avlanma ihtiyacı tetiklenen kedi ışığın peşinden gidiyor. O sırada tahmin edeceğiniz gibi ışığın yeri değişiyor. Köpeklerin de ilgisini çekebilecek bu oyuncak yine basit bir fikrin teknoloji ile büyümesine örnek gösterilebilir. Ürünün fiyatları ülkemizde ortalama 200 liradan başlıyor.

Pintofeed
Evcil hayvanınızın beslenmesi çok önemlidir. Özellikle uzaktayken bu konuda çaresiz kalanlar için geliştirilen ve 150 dolara satılan bu akıllı ürün iOS, Android ve Windows 8 kurulu cep telefonuna yüklenen uygulama ile çalışıyor. Evin internetine kablosuz olarak bağlanan cihaza, telefon üzerinden müdahale edebiliyorsunuz. Verdiğiniz komut doğrultusunda ürünün haznesindeki mama kaba boşalıyor ve böylelikle evdeki dostunuzu evdeymiş gibi besleyebiliyorsunuz. Her seferinde telefon ile komut vermek yerine günlük ve haftalık beslenme programları hazırlayıp işi otomatiğe bağlayabilirsiniz. Evcil dostlarımız için son derece akıllı bir çözüm!

PetChatz Kamera
Son ürünümüz de evdeki dostunu özleyen herkes için geliştirilmiş bir kamera sistemi. Hayvanlar için köşesiz olarak tasarlanan ürün, görüntü ve sesi çift yönlü aktarabiliyor. Yani birbirinizi rahatlıkla görüp duyabiliyor ve özlem gideriyorsunuz. Aynı zamanda görüşmeleri kaydetmeniz de mümkün. Hayvanları sakinleştirici bir koku yayma özelliği de mevcut Ülkemizde 1500 lira civarında satışı bulunan ürünün koku yedekleri gibi çeşitli aksesuarları da mevcut.

Cevap bırakın