Elon Musk açıkladı: Tesla Cybertruck kendi kendine açılacak

0

Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter’daki bir paylaşımıyla Cybertruck’ta kapı kolları bulunmayacağını duyurdu. Fakat prototip lansmanına baktığımızda kapı kolları olduğunu görmüştük. Peki kollar neden kaldırıldı?

Birkaç gün önce Elon Musk tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Buna göre Cybertruck, kapı kolları olmadan piyasaya sürülecek. Araba içindeki sensörler vasıtasıyla kişiyi tanıyacak ve kapıyı otomatik olarak kendi kendine açacak. Buna göre Cybertruck prototipi için düzenlenen lansman etkinliğinde görülen kapı kollarının kaldırıldığı anlaşılıyor. Yani kapı kolunun yer aldığı kısım tamamıyla düzleşecek. Bu da otomobile fütürist bir hava katacak.

Model X, şimdiki Tesla serisinin otomatik ön kapılara sahip tek aracı. Peki araba nasıl açılıyor derseniz; kişi Model X’in yanına anahtarıyla geliyor. Ya da cep telefonunu önceden araçla eşleştirdiyse onu da kullanabiliyor.

Araca bunlardan biriyle yaklaştığı zaman sürücü koltuğunun kapısı otomatik açılıyor. Sürücü kapıyı kapatmak için birkaç saniye boyunca arabanın fren pedalına basıyor.

Fakat Model X’in kapısını açmak için kullanılabilecek tek yol bu değil. Manuel ve dokunmatik ekran kontrollerinin de kullanılması mümkün. Yani kapıların temassız açılma özelliği yeni değil.

İlerleyen süreçte kendi kendine gidebilen direksiyonsuz araçlar görmemiz an meselesi.

Cevap bırakın