Elektrikli scooter seçerken nelere dikkat etmeli?

Elektrikli scooter seçerken nelere dikkat etmeli?

0

Pandemi döneminde birçok kişinin hem hareket edebilmek hem de virüse karşı toplu taşımadan daha güvenli olduğu için çok fazla ilgi gösterdiği elektrikli scooter’lar normalleşme ile birlikte caddelere akın etmiş durumdalar. Giderek hayatımıza daha fazla entegre olan e-scooter’lar eğlenceli ve sağlıklı olduğu kadar kullanışlı ve çevre dostu bir ulaşım şeklidir. Peki güvenliğinizi de ön planda tutacak kaliteli bir e-scooter’ı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

E-scooter seçiminde aracın tüm özellikleri önemli olsa da, bazıları sizin için diğerlerinden daha öncelikli olabilir. Örneğin, nispeten düz bir arazide sürüyorsanız ve yağmurda sürmeyi planlamıyorsanız, en pahalı scooterlarla birlikte gelen motor gücüne, frenlere veya lastiklere ihtiyacınız olmayabilir. Sizin için en iyi elektrikli scooter’ı seçerken bireysel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Ama diğer tüm özelliklere de vakıf olmanız da fayda var.

Karar vermenize yardımcı olmak adına bu hafta bu yeni başlayanlar için elektrikli scooter satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalarını bir araya getirdim.

Tasarım
Scooter üzerinde bir çocuk gibi görünmek istemiyorsanız, şık tasarımı olan bir e-scooter seçmelisiniz. Bazı scooter’ların kabloları dağınık olsa da, piyasada tasarımı ile de öne çıkan modeller var. Katlanabilir tasarımlı modelller taşıma ve saklamayı kolaylaştırıyor. Scooter’ınızdaki renkleri bile kişisel tarzınıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Sürüşünüzde havalı görünmek en büyük önceliğiniz olmasa da, kesinlikle dikkate değer.

Ağırlık
Şehir içinde scooter kullanımında aracın ağırlığı ve katlanabilirliği taşıma açısından çok önemlidir. Birçok kullanıcı scooter’larıyla belli mesafeler gidip, sonrasında vapur, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına scooter’ları ile biner. Bu gibi durumlarda rahat kaldırıp taşıyabileceğiniz ağırlıkta kendinize göre uygun bir scooter seçmeniz önemlidir. Plan dahilinde olmayan sürprizler de karşınıza gelecektir. Örneğin işe gidip gelirken zaman zaman scooter’ınızı taşıma durumunda kalabileceğinizi düşünün. Zor durumda kalmamak işin taşıyabileceğiniz ağırlıkta ve mümkünse katlanabilir bir araç seçin. Kullanıcının kilosu da e-scooter tercihlerinde önemli bir kriter. Ürünlerin maksimum taşıma kapasitesi 100 kilodan başlamakta ve çeşitli aralıklarla artmakta. Piyasadaki birçok model katlanabilir yapısı sayesinde toplu taşıma araçlarında güvenle taşınabilirken taksi veya özel araçların bagajlarına dahi girebiliyor.

Pil ömrü
Bir e-scooter’ın pil ömrü, onu ne sıklıkla şarj etmeniz gerektiğini etkiler. Elektrikli scooter’ınızla uzun mesafelerde seyahat ediyorsanız, tam şarjın sizi en azından gitmeniz gereken yere götüreceğinden emin olmak isteyeceksiniz. Bazı araçların kinetik enerji depolama sistemi gibi farklı özellikler sunduğunu da not edelim.

Azami hız
Hız konusunda size ayak uydurabilecek bir scooter seçtiğinizden emin olun, ancak bu soruyu cevaplarken hava koşullarını ve güvenliği de göz önünde bulundurun. Piyasada satılan e-scooterların birçoğu şehir için kullanım sınırlamaları nedeniyle 25 km/s olarak sınırlandırılmış durumdadır, ancak çoğunlukla o kadar hızlı seyahat etmeniz gerekmeyebilir.

Motor gücü
Satın almak istediğiniz scooter’ın motor gücü sizin gün içerisinde ne kadar mesafe gideceğinizi etkileyecektir. Örneğin kullanımınız günlük 20 km civarında olacaksa en az 250 watt gücünde bir elektrikli scooter seçmelisiniz. Bu, sizin çok dik olmayan bir yokuşu çıkmanız için de yeterli olacaktır. Çift motorlu bir scooter veya daha güçlü tek motorlu bir scooter, yokuşlu bir muhitte yaşayan biri için daha iyi bir seçim olacaktır. 20 km’den daha uzun ve inişli-çıkışlı bir rotası bulunan yolculuklar planlıyorsanız motor gücü daha yüksek bir e-scooter seçmekte fayda var. Çok dik bir yokuş çıkıyorsanız 500 watt’lık bir motor bile size yetmeyebilir.

Aydınlatma
Güvenliğinizi sağlamak için, seçeceğiniz e-scooter’ın yeterli aydınlatmaya sahip olduğundan emin olun. Trafikte kullanırken diğer araçların sizi görmesi hayati derecede önemlidir. E-scooter’ınız için her zaman harici aydınlatma satın alabilirsiniz, ancak iyi scooter’larda yerleşik olarak iş görür bir aydınlatma bulunur. Gece sürüş için, hem ön hem de arka aydınlatma gerektirir.

Frenler
E-scooter’lar için birkaç farklı fren türü mevcuttur: Elektrikli veya rejeneratif kilitlenme önleyici ön fren sistemi, ayak frenleri, kampanalı frenler ve disk frenler. Bu türler arasında disk frenler en etkili ve güvenilir olanıdır, ancak genellikle yalnızca pahalı elektrikli scooterlarda bulunurlar. Elektrikli frenler sıfır bakım gerektirir ve ayak freni ile birleştirildiğinde sorunsuz çalışır.

Tekerlek özellikleri
E-scooterlar dolma ve havalı (şambrel) tekerli modeller olarak ikiye ayrılıyor. Daha dayanıklı olan dolma tekerli e-scooterlar engebeli sürüşlerde sürücüye daha fazla titreşim verirken, havalı tekerlerin engebeli yollarda kullanımı daha rahattır. Ancak havalı tekerlerde lastik patlaması riski daha fazladır.

Garanti
Tüm e-scooter’lar güvenebileceğiniz bir garantiye sahip değildir. Örneğin internet üzerinden yurt dışından satın alıyorsanız özellikle dikkatli olmalısınız.

Yeni yönetmelikle zorunlu tutulan ek donanımlar neler?
Bununla birlikte elektrikli scooter’lara ilişkin yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Sürüş esnasında uyulması gereken kuralların detaylı olarak belirtildiği yönetmelikte ayrıca kullanacağınız scooter’ın sahip olması gereken ek donanımlar da belirtilmiş. Buna göre kullanılacak e-scooter’de, gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından rahat bir şekilde fark edilmelerini sağlamak üzere; önde beyaz ışık verecek ve en az 20 metre önü aydınlatabilecek şekilde bir adet far, arkada, kırmızı renkte ışık veren bir lamba ve kırmızı reflektör ile 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti ile teçhiz edilmiş olması zorunlu oldu. E-scooter seçerken yönetmelikte yer verilen zorunlu ek donanımları da göz önünde bulundurmanız önemli.

Farklı bütçelere uygun alternatif ürünler
Mediamarkt.com.tr’de yer alan ürünlere baktığımızda Xiaomi Pro 2, Xiaomi Mi, Bood Kickscooter ve Goldmaster Mobil urban E-Go elektrikli scooter’lar performansları ve şarj süreleriyle keyifli bir sürüş sunuyor. Bu scooter’ların fiyatları 3.497 TL ila 4.499 TL arasında değişiyor.

Tercihini elektrikli kaykaydan yana kullanmak isteyen teknolojiseverler için de Bood FW-S65A Self Balance ve Gomaster SBS-653 6.5 Carbon Scooter, Lamborghini Glyboard Veloce 6.5, Kawasaki KX-Cross 8.5 gibi alternatifler bulunuyor. MediaMarkt Türkiye’nin ürün yelpazesinde bulunan elektrikli scooterların fiyatları 2.199 TL’den başlayarak 3.599 TL’ye kadar gidiyor.

Cevap bırakın