E3’ün ardından

0

Oyun dünyasının en büyük fuarı olan E3 fuarı 2017 yılında da onbinlerce kişiye ev sahipliği yaptı. Dünya çapında da dijital ortamdan milyonlarca kişinin takip ettiği E3 fuarı, Sony, Microsoft, Bethesda, Electronic Arts, Ubisoft, Activision, Nintendo ve saymakla bitiremeyeceğiz yüzlerce oyun firmasının gövde gösterisine şahit oldu. Bizler de bugün sizler için hangi firma nelerin üzerinde durdu, hangi ürünlerini tanıttı kısaca özetlemeye çalışacağız.

Tabii ki ilk olarak E3’de en büyük şova imza atan Sony ile başlamak gerek. Devasa bir sunum salonunda Days Gone, God of War, Detroit: Become Human, Uncharted: The Lost Legacy, Gran Turismo gibi PlayStation 4’e özel oyunlar ile oyun dünyasına damga vuran Sony sunumu, oyun severlerin adeta ağzını açık bırakan sahnelere şahit oldu. En çok izlenen sunumlardan biri olmayı başaran Sony sunumu, PlayStation 4 sahiplerini tam manası ile mest etmeyi başardı. Ancak sunum içerisinde herhangi bir sürpriz oyun duyurusu olmaması ise ufak bir hayal kırıklığı olarak aklımızda yer etti.

E3 Fuarının bir diğer ilgi çeken sunumu ise Ubisoft tarafından yapıldı. İlk oyunu ile hatrı sayılır bir satış başarısı yakalayan The Crew’un ikinci oyununu duyuran Ubisoft, oldukça büyük bir sürpriz yaparak oyun içerisinde sadece otomobil ve motorları değil, hız teknelerini hatta uçakları bile eklemiş. Bu sayede havada karada yarış imkanı sunacak The Crew 2, bakalım beklentileri karşılayabilece mi? Ubisoft’un bir diğer şovu ise Assassin’s Creed Origins ile oldu. Son yıllarda çıkan tüm oyunları ile bir türlü beklentileri karşılamayı başaramayan Assassin’s Creed, Origins ile birlikte bizleri Antik Mısır’a davet ediyor. Milattan öncesini konu alacak olan Assassin’s Creed Origins, gelişmiş grafikler ve oyun mekanikleri ile seriyi yeniden canlandıracak mı, zaman içerisinde göreceğiz.

Ubisoft’u da bir kenara koyduktan sonra E3’ün en büyük bombalarından biri de Microsoft’tan geldi. Uzun süredir neredeyse tüm detayları açıklanan Microsoft’un 4K konsolu Project Scorpio, resmi ismi ile Xbox One X şeklinde duyuruldu. Kendisine özel olarak çıkacak oyunlarda native, yani doğal 4K çözünürlük sunmayı başaracak gibi gözüken Xbox One X, 6 TFLOPS’luk gücü ile oyun dünyasının şuan için en güçlü konsolu durumunda. Ancak bu gücü ne yazık ki 3. parti oyunlarda göremeyecek olmak Xbox hayranlarını biraz üzen bir durum. Birçok 3. parti oyun, Xbox One X’de, PlayStation 4’de olduğu gibi sanal 4K çözünürlük kullanacak gibi gözüküyor.

Electronic Arts’ın ise E3’deki en büyük bombası her yıl olduğu gibi FIFA serisi oldu. FIFA 17 ile birlikte DICE tarafından geliştirilen FrostBite motoruna geçiş yapan seri, FIFA 18 ile birlikte özellikle stadyum atmosferinde ciddi gelişmelere ev sahipliği yaparak oyunculara çok daha gerçekçi bir futbol şöleni yaşatacak. EA’in bir diğer bombası ise yine uzun süredir sessizliğini koruyan Need For Speed’den geldi. Yine son yıllarda beklentilerin ciddi şekilde altında kalan yapım, Need For Speed Payback ismi ile geri döndü. Hızlı ve Öfkeli’den aşina olduğumuz akisyon sahneleri ve derin bir hikaye ile geleceği açıklanan yapım, Most Wanted’da yaşadığımız duyguları yeniden yaşatabilir, ayrıca yapımın çok ciddi özelleştirme seçenekleri ile geleceği söyleniyor. Şöyle adam akıllı modifiye etmeyi özlemiştik zaten.

E3’ün bir diğer bombası ise Activision oldu. Uzun yıllardır gelecek teması ile canımızı ciddi derecede sıkan Call of Duty, Sledgehammer Games ile birlikte bizleri yeniden 2. dünya savaşına davet ediyor. Call of Duty: WWII ile birlikte, avrupayı baştan aşağı gezip nazi avlayacağımız yapım, gelişmiş grafikler ve klasik savaş atmosferi ile keyifli anlar yaşatacak ve uzun süre sonra ayaklarımız yeniden yere basacak. Activision’ın bir diğer bombası da tabii ki ilk oyunu ile neredeyse tüm konsol sahiplerinin satın aldığı Destiny’nin 2. oyunu oldu. Çok daha gelişmiş görsel efektler ve oynanış özellikleri ile karşımıza çıkacak olan Destiny 2, bu sefer konsollar ile birlikte PC platformu için de satışa sunulacak.

Cevap bırakın