Ders Çalışma Alışkanlığını Geliştirebilecek Mobil Uygulamalar

      Verimli ders çalışmak bazen sorun olabiliyor. Motivasyon eksikliğinden dolayı ders çalışmak için geçirilen zamanda verim alınamayabiliyor. Ders çalışma alışkanlığı kişiden kişiye değişiyor olmasına rağmen, önemli olan geçirilen zamanda maksimum verim alabilmek. Günümüzde ders çalışma alışkanlığı kazandırabilecek ya da ders çalışırken verimi artırabilecek cep telefonu uygulamaları bulunuyor. Bu haftaki ”  Ders Çalışma Alışkanlığını Geliştirebilecek Mobil Uygulamalar ” başlıklı yazımda, Google Play veya Apple Store platformlarında bulunan ve ders çalışma alışkanlıklarını geliştirebilecek mobil uygulamalara örnekler vererek, ayrıntılı inceleyeceğim.

      Bu uygulamaları kullanarak iş yükünüzü nasıl yönetebileceğinizi ve karmaşık konuları nasıl daha iyi anlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

XMind

      Android, iOS ve Web ortamlarında kullanılabilen XMind uygulaması, oldukça kullanışlı bir araç olarak öne çıkıyor. Uygulama, fikri veya projeyi daha iyi anlamak için kavramlar üzerinde beyin fırtınası yapıp, farklı çizimler, grafikler ve diğer görsel öğeler kullanarak konuyu daha iyi anlamaya yardımcı oluyor. Ders çalışırken uygulama ile karmaşık konular daha iyi anlayıp, dikkatinizi bir noktaya toplayarak doğru noktaları yakalayabiliyorsunuz.

Dragon Anywhere

      Dragon Anywhere, profesyonel düzeyde bir diktasyon uygulamasıdır. Bu uygulama ile yoğun zamanlarda yazmaya gerek kalmadan, konuşmaları hızlıca dikta ederek zamandan tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Uygulamayla sesli notlar alabilir veya derslerinizi kaydedebilirsiniz. Eğer isterseniz kaydedilen bilgileri orijinal sesinde yeniden dinleyebilir veya belge olarak saklayabilirsiniz. Dragon Anywhere ile zamanınızı daha verimli kullanıp çalışma için motivasyon sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca, sesli komutlar ile daha önce oluşturduğunuz dosyaları düzenleyebiliyorsunuz.

Evernote

      Ders çalışma planlamasından sonra yapılacakların başında not almak geliyor. Derslerde not almak daha sonra çalışmak için oldukça yararlı olduğundan bu işlemi yapabilecek uygulamaların başında Evernote geliyor. Bu uygulama ile sadece not almak değil, ses kaydı, video ve web bağlantılarını kolayca birbirine ekleyip saklayabiliyorsunuz. Aldığınız notları gruplayıp daha sonra ekleme yaparak eğer isterseniz istemediğiniz kısımları silebiliyorsunuz. Yaptığınız çalışmaları paylaşıp, diğer kullanıcılardan gelen bilgileri kendi notlarınıza kaydedebiliyorsunuz.

iStudiez 

      Çalışma alışkanlığı kazanma konusunda yapılması gereken en önemli şeyin planlama olduğunu ifade etmiştim. Planlama yaparken kullanılacak araçlar arasında ilk sıralarda iStudiez geliyor. Uygulama, önemli tarihleri, ödevleri, projeleri, sınavları ve diğer önemli şeyler de dahil olmak üzere günlük çalışma programınızı oluşturup, kolayca izlemenizi sağlıyor. Uygulama, günlük görevlerinizi yerine getirmek için çaba göstermenize yardımcı oluyor. Günlük planlarınızda yapılacakları önceden haber vererek, bir süre sonra alışkanlık kazanılması konusunda motivasyon sağlıyor.

Scanmarker

      Scanmaker uygulamasına kendi mini tarayıcınız da diyebilirsiniz. Basılı kaynakta bulunan bilgileri tarayarak dijital ortama atmanızı sağlıyor. Dijital ortama atılan bilgileri daha sonra düzenleyebilir ya da ses dosyasına dönüştürebiliyorsunuz. Eğer istenirse taranan içerikler dijital ortamlara aktardıktan sonra farklı dillere de dönüştürebiliyorsunuz. Kitaptaki bilgileri yazmak yerine taratarak cebinizde taşıma şansınız bulunuyor.

      Sıraladığım uygulamalar, öğrencilerin çalışma alışkanlığı kazanmasına ve zamanını daha verimli şekilde kullanmasına yardımcı olabiliyor.

      Öğretmenlerin öğrencileri ile iletişim kurabileceği uygulamaları bu yazımda okuyabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   Youtube abonelik için Youtube

Cevap bırakın