Değer odaklı sosyal medya platformu Touchapp, uygulama amacına uymayan binlerce paylaşımı kaldırdı

0

Sosyal medya platformları kuruldukları günden bu yana iletişim biçimlerimizi büyük ölçüde şekillendirse de bu mecralara hakim olan yaşam tarzları ve zararlı içeriklerin zihinsel sağlığa etkileri tartışma konusu oldu.

İnsanları dijitalde bir araya getiren sosyal medya platformları hayatımızı birçok açıdan kolaylaştırsa da, zihinsel sağlığa ve kullanıcıların psikolojisine etkileri de her zaman tartışma konusu oluyor. Konuyla ilgili yürütülen araştırmalarda, sosyal medya platformlarının güzellik ve yaşam tarzı algısına etkilerinin özellikle ergenlik çağındaki gençlerde olumsuz etkilere sebep olduğu görülüyor. Gençlik, Medya ve Esenlik Araştırma Laboratuvarı’nın bir çalışmasında, gençlerin %21’inin sosyal medyada vakit geçirdikten sonra kendilerini kötü hissettikleri, yarısının bu hislerinin gerekçesi olarak bedenlerini gösterdiği tespit edildi. Cambridge ve Oxford Üniversiteleri tarafından yürütülen bir başka araştırmada 7 saat ve üzerinde sosyal medya kullanan 16-21 yaş arası gençlerin yaşam memnuniyetlerinde düşüş olduğu görüldü.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan değer odaklı sosyal medya platformu Touchapp’in Kurucusu ve CEO’su İslam Faisal, “Mevcut sosyal medya platformlarında topluluklar ve gelecek nesiller için faydalı olmayan, sahte yaşam tarzları hüküm sürüyor. Değer odaklı sosyal iletişim yaklaşımıyla geçtiğimiz yılın sonunda duyurduğumuz Touchapp ise kullanıcılarına ilgi alanlarına bağlı olarak deneyim alışverişinde bulunma şansı tanıyor. Çok yakın zamanda 2.500’ü aşkın içeriği topluluk değerlerimize uymadığı ve kullanıcılara fayda sağlamadığı için platformdan kaldırdık” dedi.

 

Cevap bırakın