Çocukları İnternet Üzerinde Bekleyen 5 Büyük Siber Tehdit

0

Çocuklar internet kullanırken bazı tehditlere maruz kalırlar. Kısaca Siber Tehdit olarak adlandırılan bu tehlikelerin neler olduğunu açıklamadan önce konunun daha net bir biçimde anlaşılabilmesi için Siber Tehdit kavramının tam olarak ne olduğunu açıklamak fayda olacaktır.

Siber Tehdit Nedir?

Siber Tehdit, en net tanımıyla birilerinin size bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları ve internete bağlı diğer cihazlar yoluyla rahatsızlık vermesi veya taciz etmesidir. Bu tacizi yapanlar kimi zaman kimliği belirli olmayan kişiler de olabilirler. Bu yüzden anne-babalar çocuklarının bu tip kişilerin tacizlerine maruz kalabileceklerini düşünüp çok uyanık ve bilinçli olmalılar. 

Çocuklar İnternette Neler Yapıyor?

Genellikle çocukların internet ile olan yakınlığı en çok oyun oynamak, arkadaşlarıyla haberleşmek, müzik dinlemek, video seyretmek ve dersleriyle ilgili çalışmalar yapmaktan ibarettir. Bilinçli bir anne-baba çocukları internet kullanırken ne tür tehditlere maruz kalabileceğini bilir ve çocukları bu konuda uyararak onlar adına önlem alır. 

5 Büyük Siber Tehdit

Bu 5 tehdidin ne olduğuna geçmeden önce çocuklarınızın internete bağlı olarak kullandığı bilgisayar ve mobil cihazların kontrol edebileceğiniz bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz. Onlara yapmak istedikleri şeyleri önce siz gösterin ve hangi güvenli sitelerden bunları yapabileceklerini öğretin.

1- Kişisel Bilgi Güvenliği

Çocuklarınıza ilk öğretmeniz gereken, kişisel bilgilerin neler olduğu ve bu bilgilerin internet üzerinden hiç kimseyle paylaşılamayacağı bilgisidir. Evin telefonu, adresi, evde yaşayan kişi sayısı, anne ve babanın eve ne zaman gelip gittiği ve benzer bilgilerin internet üzerinden kimseye verilmemesi gerektiğini çocuklarınız kesin olarak bilmelidir.

2- Zararlı Cinsel İçerikler

Çocuğunuz internete bağlı bir cihaz kullanırken her an zararlı bir cinsel içerikli bir siteye veya içeriğe ulaşabilir. Böyle olumsuz bir deneyim yaşanmaması için yapılabilecek 2 şey vardır. Birincisi çocuğunuzla birebir iletişim kurarak onu doğru cinsel bilgi alabileceği doğru sitelere yönlendirebilirsiniz. Diğer bir yol da girdiği web sitelerini takip ederek, çocukları zararlı içerikten koruyan programları onun kullandığı cihaza yüklemektir.

3- Yaşıtlarının Tacizi

Çocuklarınız internette yaşıtlarıyla yazılı veya görüntülü görüşme yaparken de tacize uğrayabilirler. Küfür, tehdit ve zorlama gibi bir davranışa maruz kaldıklarında bu durumu hemen anne ve babalarına bildirmeleri gerektiğini çocuklara uygun bir dille anlatmalısınız. Böyle bir olayda çocuklar korkmadan ve panik yapmadan durumu hemen olduğu gibi anne ve babalarına anlatmalılar. Çocukları sadece maruz kaldıkları durumlar için değil onların başka arkadaşlarına kötü davranmaması, küfür ve tehdit etmemesi konusunda da uyarmamız gerekir.

4- Kumar ve Dolandırıcılardan Korunma

Kumar ve dolandırıcılık çocukları internet ortamında bekleyen diğer tehlikelerdendir. Çocuklara kumarın hem yasadışı hem de kötü bir şey olduğunu anlatın. Dolandırıcılardan korumak için de tanımadığı hiç kimseyle iletişim kurmaması konusunda sıkı tembihlerde bulunmalısınız. Yabancı biri ondan bir şey yapmasını istediğinde bunun bilgisini hemen anne ve babasıyla paylaşması gerektiğini bilmeli.

5- İstenmeyen e-Posta ve Virüslerden Korunma

Çocukları istenmeyen e-postalardan ve virüslerden uzak tutmak için de mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı kullanmalısınız. Onun kullandığı cihazlara yükleyeceğiniz bu program onu tüm virüslü dosyalardan, zararlı web sitelerinden ve SPAM e-postalardan koruyacaktır.

Çocuğunuzun bilgisayarına kurabileceğiniz bir virüs programını www.mediamarkt.com.tr sitesinden satın alabilirsiniz.

 

Cevap bırakın