CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojiler

CES 2022'de öne çıkan teknolojlere bu haberimizde yakından göz attık.

0

Peki CES 2022 fuarında öne çıkan yenilikler ve teknolojiler neler oldu? Gelin hep beraber göz atalım.

TOGG Sedan

TOGG sedan fiyatları 2022 ne kadar, ne zaman çıkacak? TOGG sedan  özellikleri neler?

Ülkemiz için de önemli bir yere sahip olan TOGG, 2019 senesinde ilk konsept sedan aracını göstermişti. Şimdi ise üzerinde geliştirmeler yapılan araç dünyaya tanıtıldı. Tamamne elektrikli olan bu aracın  2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçeceği açıklandı. CEO’ Gürcan Karakaş, 100 km/s hıza 4.8 saniyede çıkabildiği ve 400 hp’a kadar beygir üretildiği bilgisini verdi. Aracın üretiminde 350 civarı parçanın kullanıldığı, 40’tan fazla inovatif fikrin hayata geçirildiği ve projede 2000’den fazla kişinin emeğinin geçtiği açıklandı.

Samsung’tan yeni ürünler, yeni teknolojiler

Samsung would take advantage of CES 2022 to unveil the first QD-OLED TVs –  TechMoran - Download premium WordPress & Prestashop themes and plugins

Teknoloji konusunda birçok farklı sektörde yarışan Samsung, CES 2022’de televizyonlar konusunda ne kadar ilerleme kaydettiğini gözler önüne serdi. 8K çözünürlük sunan televizyonları, microLED ile birlikte daha keskin görüntüler sağlarken hem daha az enerji tüketiyor hem de daha az bir alanda yansıma yaparak gerçek ton renkleri verebiliyor.

Samsung Odyssey Ark: 55 inç kavisli 4K oyun monitörü CES 2022'de tanıtıldı  • Digital Report

Samsung oyuncuları da unutmamış olacak ki oyuncular için yapılan Odyssey Ark monitörü de burada gösterdi. 55 inç büyüklüğünde 4K çözünürlük sunan bu ekran  pivot konumda da kullanılabiliyor. Bunların yanında en son çıkan telefonlardan Galaxy S21 FE ve yeni nesil katlanabilen akıllı telefonlar için ekranlar da görücüye çıktı.

SONY’den iki farklı elektrikli araç hamlesi

Sony, CES 2022'de Sony Mobility ve Vision-S SUV prototipi ile otomobillere  dönüşüyor | Tuzla Haber - Tuzla Haber - Son Dakika Haberler

Daha öncesinde VISION – S 01 aracını gösteren marka bu sefer de SUV segmentine yönelik aracını tanıttı. VISION  – S 02 adı verilen araç sedan modeli gibi heybetli bir tasarım sunuyor. 200kW’lık iki adet motoru bulunan model maksimum 180 km/h hız ile sınırlandırılmış. Dört çeker bir sisteme sahip olması ve SONY’nin yeni teknolojiler konusunda deneyimli bir marka olması da tercih edilecek modeller arasında gösteriliyor.

Ayrıca marka CES 2022 kapsamında yaptığı lansmanda yeni jenerasyon sanal gerçeklik gözlüğü PlayStation VR 2 duyurusunu gerçekleştirdi. 4K HDR desteğine kavuşan sanal gerçeklik gözlüğü artık daha efektif hale getirilmiş.

AMD’den güç gösterisi

AMD, Ryzen 7 5800X 3D işlemcisini tanıtarak dünyanın en güçlü oyun işlemcisinin olduğunu söyledi. Sekiz Zen 3 çekirdeği ve 16 threadden oluşan işlemci 32MB L3 önbellek ile geliyor. 3.4 GHz hızında çalışan çip, boost anında 4.5 GHz’ye kadar çıkabiliyor. 3D V- Önbelleği sayesinde işlemciye ek 64 MB önbellek eklemesi sağlayabiliyor. Bununla birlikte AMD Radeon RX 6000 mobil grafik kartlarını da tanıttı. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bu kartların 2022 senesi içerisinde yeni nesil bilgisayarlarda göreceğiz.

BMW iX Flow ve iX M60 dikkat çekti

Belki de CES 2022’ye damga vuran olay ise iX Flow ile birlikte renk değiştiren elektrikli araç oldu. Otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleriyle uyarılarak gövdenin istenilen rengi alabilmesine izin veriyor. Ayrıca bu Flow – E Ink teknolojisi araç içi sıcaklığı hava şartlarına göre optimum seviyede tutma yeteneğine sahip.

BMW iX M60 to debut in January at 2022 CES

BMW iX M60 ise BMW’nin elektrikli araçları arasındaki en güçlü modeli olarak karşımıza çıkıyor. Çift motorıu sayesinde  619 hp güç ve 1000nm’den fazla tork sunan araç 575 km menzil sunuyor. 100 km hıza ise sadece 3.8 saniyede çıkabile iX M60 10 dakikalık şarjla 150km gidebiliyor.

Birçok farklı marka ve Start-up’ın yer aldığı CES 2022 bu şekilde gerçekleşti. Sizin en çok ilginizi çeken teknoloji ne oldu? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Cevap bırakın