Call of Duty: Black Ops 4 Beta Oynadık

Aksiyonu sevenler için Black Ops geri dönüyor

0

Call of Duty serisi FPS oyunculuğu için piyasaya çok şey katmış bir seridir. Çoğumuz oyunlarda geçirdiği en keyifli anları CoD’nin hikaye modlarında bölümleri geçmeye çalışırken yaşamış olabilir. Geçmişte daha güzel hikaye modu yazılırken, artık bu durum Black Ops 4 ile multiplayer kısmında oyuncular arasında daha ağır basmasından ve rakiplerin multiplayer kanadında çok iyi işlere imza atmasından dolayı daha önem kazanmış halde.

Son yıllarda iyice multiplayer kısmında ilerleyen, hatta oyunu oynayan oyuncuların bu ortamı tercih ettiğini söyleyen yapımcılar bu oyunda hikaye modu olmayacağını ama seride çıkacak başka oyunlarda bulunabileceğini de belirtiyorlar.

Biz dönelim konumuz olan Black Ops 4’e. Genel olarak CoD içinde uzaya çıkılan ya da benzer aksiyonların yaşandığı geçmişten ve günümüzden uzak yapımları sevemiyorum.  Daha gerçekçi daha ayakları yere basan, günümüz, geçmiş ve yakın gelecek ile alakalı olayları ve kurguları anlatan içerikleri CoD serisi ile daha iyi bağdaştırabiliyorum.

Black Ops 4 için betaya girerken de aklımda bu sorular vardı. Oyun yüklendi ve hızlı, en azından akla mantığa yatkın bir oynanış ile karşılaştım. Hızlı bir oynanış olduğu için sizin de hızlı olarak oyuna alışmanız ve hakimiyet kurmanız gerekiyor. Realistik olmanın dışında tamamen kafanızı boşaltmaya odaklı bir oyun olarak değerlendirebilirsiniz CoD’yi.

Beta ile sunulan haritaları genel olarak beğendim. Aşırı büyük ve kaybolacağınız türde değiller. 1-2 oyun sonra giriş çıkışlara hakim oluyorsunuz harita üzerinde .5-10 oyun sonra ise avucunuzun içi gibi aksiyonun nerede kopacağını öngörebiliyorsunuz. Harita küçük, oynanış hızlı, derin düşünmeye zaman yok. Refleksi ve oyun zekası güçlü olanın kazanacağı bir oyun geliyor karşımıza. Grafiksel olarak beni PC platformunda tatmin etti yapım.  Beta aşamasında Battle.net app’i üzerinden oynadığımız ve bundan sonra da Steam yerine PC platformunda bu uygulama üzerinden oynayabileceksiniz. Beta olduğu için arada kopmalar, oyundan düşmeler, özellikle PlayStation tarafında denerken bolca PSN’den kopmalar yaşadım. Pc tarafında bir miktar daha iyiydi deneyimim.

Özellikle daha önce CoD serisi oynamamış oyuncular için burada biraz deneyimlerimi yazmam gerekiyor. Battlefield’ın tam tersine CoD serisi full aksiyona dayalı, ilk adım attığınızda rakiplerinizin sizi ezip geçeceği bir oyundur. Ayakta kalmak için güçlü olmanız, güçlü olmanız için çok çalışmanız ve çabuk karar vermeniz gereken bir oyun deneyimi sunar. Quake, Unreal gibi oyunlarla aşina olan oyuncular için çocuk oyuncağıdır bu dediklerim. Ama günümüzde Rainbow Six, Counter-Strike, PUBG gibi oyunlardaki durağanlık bu oyunun tabanına aykırıdır. Sürekli bir aksiyon, sürekli bir olay kopar. Sizinde bu aksiyonu iyi takip edip ona göre oynamanız gerekir. Şimdiden bu oyunu merakla bekleyenler için iyi eğlenceler diliyorum.

Cevap bırakın