Bulut bilişimle 5 yılda 15 milyar dolar sağlanacak

0

Bulut bilişim, sadece maliyet avantajı sunmakla kalmıyor aynı zamanda en yenilikçi teknolojileri kullanarak, rekabet gücü kazandırıyor…

Microsoft Türkiye ev sahipliğinde “Türkiye geleceği bulutla yakalayacak” sloganıyla gerçekleşen basın toplantısında bulut teknolojilerinin Türkiye’nin ekonomisi ve dijital geleceği için taşıdığı fırsatlar ve Türkiye’deki bulut teknolojilerinden güç alan örnek başarı hikâyeleri ele alındı.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, yeni bir yapısal değişim sürecinden geçen Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gücün bulut bilişim olduğunu vurgulayarak, bulut bilişime yatırım yapan ve kullanan şirketlerin 5 yıl içerisinde 15 milyar dolar gelir elde edeceğini ve Türkiye’de 130 bin yeni iş imkânı doğacağını açıkladı.

Türkiye’deki 25’inci yılını kutlayan Microsoft Türkiye, üst düzey yöneticileri ve basın mensuplarının katılımıyla 21 Kasım Çarşamba günü İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. “Türkiye geleceği bulutla yakalayacak” sloganıyla gerçekleşen toplantıda Microsoft Türkiye’nin teknoloji sektörüne yönelik hedeflerinin yanı sıra bulut teknolojilerinin Türkiye’de sektörlerin dönüşümüne sağladığı fayda ve fırsatlara vurgu yapıldı.

Değişim bulut bilişimle mümkün

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Bulut bilişim bugün düşük donanım maliyeti ve kullandıkça öde özelliği ile kurumlara önemli bir tasarruf imkânı sağlıyor. Her ölçekten kurum, bulut bilişim ile teknolojinin sunduğu fırsatlardan eşit oranda faydalanabiliyor. Bulut bilişim sadece maliyet avantajı sunmakla kalmıyor aynı zamanda en yenilikçi teknolojileri kullanarak, rekabet gücü kazandırıyor…. Türkiye’de toplam IT harcamalarının 5 yılda 6,73 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Ülkemizde, 2017 yılında 113,89 milyon dolar olan bulut hizmetleri harcamaları ise 2022 yılında 266,07 milyon dolara çıkacak…Buluta yatırım yapan şirketler, gelecek 5 yıl içinde 15 milyar dolar net yeni gelir elde edebilecek…” dedi.

Cevap bırakın