Bilgisayarı Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

     Yeni bir bilgisayar almaya karar verdiniz ve eski bilgisayarı satmak ya da bir yakınınıza vermeyi düşünüyorsunuz. Eski bilgisayarınızdaki bilgilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini engellemek için yapılması gerekenler var.  Bu haftaki  ” Bilgisayarı Satmadan Önce Yapılması Gerekenler ” başlıklı yazımda, eski bilgisayarı satmadan önce içindeki bilgileri temizlemek için yapılması gerekenleri sıralayacağım.

Satmak veya bağışlamak mı yoksa geri dönüşüme vermek mi?

      Standart bir bilgisayarın ortalama ömrü yaklaşık beş yıldır. Eğer daha eski bir bilgisayarınız varsa,  muhtemelen yeni işletim sistemlerini çalıştırma konusunda sorunlar yaşıyorsunuzdur. Bilgisayarı başkasına verseniz bile verdiğiniz kişinin de işine yaramayacaktır. Bu durumdaki bilgisayarı çöpe atmak yerine, sabit diskini çıkartıp diğer parçalarını geri dönüşüme vermek uygun olacaktır.  Bu işlem ile içindeki civa, kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin çevreye vereceği zararı önleme açısından yerinde bir karar olacaktır.

Eski bilgileri taşınabilir diske aktarma

      Eski bilgisayarı elden çıkartmadan önce, üzerindeki bilgileri taşınabilir bir sürücüye kaydetmek, eski bilgilere ihtiyaç duyulduğunda oldukça işe yarayacaktır.

     Bilgilerinizi taşınabilir sürücüye transfer etmek için standart kopyala yapıştır servisini kullanabilirsiniz. Diğer taraftan diskcopy türü uygulamalar kullanarak da verilerinizi farklı bir diske taşıyabilirsiniz. Eğer yeni bir Mac bilgisayar almak istiyorsanız, taşınabilir sürücüye ihtiyacınız olmayabilir. Eski Macbook bilgisayardan dosyaları bir makineden diğerine FireWire veya ThunderBolt kablo bağlantısı kullanarak doğrudan aktarabilirsiniz.

Uygulamaları bilgisayardan kaldırma

     Eksi bilgisayardan daha önce lisansını aldığınız yüklü uygulamaları öncelikle kaldırmalısınız. Bu uygulamaları yeni bilgisayara kurarken, lisans bilgilerinizin elinizde olması oldukça kolaylık sağlayacaktır. Lisanslı uygulamaları kaldırdıktan sonra, eski bilgisayardaki bütün yüklü uygulamaları tamamen kaldırdığınıza emin olmalısınız.

Eski bilgisayardaki bilgileri tamamen silme

     Uygulamaları kaldırdıktan sonra, bilgisayarınızın sabit diskini internetten ücretsiz olarak bulabileceğiniz  ” Data Wiping Software ” uygulamaları ile tamamen silmeniz, bilgilerinizin istenmeyen kişilerin eline geçmesini engelleyecektir. Bilgisayardaki bilgileri geri getirilemeyecek şekilde silmek için kullanılabilecek uygulamalara  örnek olarak DBAN disk aracını verebilirim.  İnternetten indireceğiniz DBAN disk imajını bir CD veya USB’ye yazdırıp, bilgisayarınızı bu medyadan açarak sabit diskinizdeki bütün bilgileri silebilirsiniz.

Eski bilgisayarı satmadan önce işletim sistemi yükleme

      Eski bilgisayarınızdan bilgilerinizi taşınabilir sürücüye aktarıp, uygulamaları da kaldırdıktan sonra,  diski tamamen silme işlemi yapılabilir. Disk tamamen silindikten sonra, bilgisayara işletim sistemi kurmak, cihazı satarken sizin ve alacak kişi için kolaylık sağlayacaktır.

      OSX Lion veya Mountain Lion yüklü MAC bilgisayarda verilerinizi silmeyi tamamladıktan sonra, OS X’i yeniden yükle seçeneğinden devam edilebilir. Apple bulut, eski bilgisayara işletim sistemi yükleme konusunda oldukça işinize yarayacaktır.

      Bilgisayarı yükseltmeli mi yoksa değiştirmeli miyim?

      Twitter takip için @salihertugrul   YouTube abonelik

Cevap bırakın