Bayramda siber suç kurbanı olmamanın 9 yolu

0

Bir antivirüs yazılımı şirketi, Ramazan Bayramı sürecinde ve sonrasında başlayan tatil döneminde kullanıcıların siber suç kurbanı olmaması için uyarılarda bulundu. İşte o uyrılar…

  1. Ararken zehirlenmeyin. Özel günlerde arama motoru zehirlenmeleri artıyor. Siber suçlular, şu dönemde arama motorlarında “Ramazan Bayramı” ya da “Şeker Bayramı” gibi kelime aramalarında, bulaşıcı sitelerin üst sıralarda yer almasını sağlayabiliyor.
  2. Sahte bayram tebrik kartlarına dikkat edin. E-posta veya sosyal medya yoluyla gelen bayram tebrik kartları sanal dünyada çok rağbet görüyor. Saldırganlar da bunun farkında oldukları için birçok sahte kart ve bu kartların yönlendiği linkler, kullanıcıları bulaşıcı sitelere götürüyor. Tanımadığınız, size hiç birşey ifade etmeyen kişilerden gelen linkleri tıklamayın!
  3. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın.
  4. USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını da aynı şekilde virüslere karşı kontrol edin.
  5. Sistem yamalarını ihmal etmeyin.
  6. Verilerinizi mutlaka yedekleyin.
  7. Konumuzunu herkesle paylaşmayın. Bayramda evde olmadığınızı herkes bilmek zorunda değil. Özellikle de hırsızlar bilmese iyi olur. Sosyal medya hesabınızda konumuzunu belirten özelliği kapalı tutun.
  8. Cihazlarınız pek çok kişisel bilgi taşıyor, hırsızlara karşı dikkatli olun. Riski minimize etmek için cihazlar güvenli yerde tutulmalı ve mümkünse güvenlik kilidi kullanılmalı.
  9. Veri hırsızlarına karşı da dikkatli olun. Acil durum oluşmadığı sürece ortak Wi-Fi ortamlarında parasal işlemler yapmayın!
Cevap bırakın