Avrupa Siber Güvenlik Ajansı, siber tehditler konusunda uyarıyor

0

Avrupa Birliği Siber Güvenlik Ajansı, her yılın Ekim ayını Avrupa Siber Güvenlik Ayı olarak kutlayarak, dijital korunma ile ilgili farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği Siber Güvenlik Ajansı (ENISA) ve Avrupa Komisyonu tarafından 2012 yılından beri Avrupa Siber Güvenlik Ayı olarak belirlenen Ekim ayı boyunca çeşitli farkındalık kampanya ve etkinlikleri düzenleniyor. Kampanya, vatandaşlar ve kuruluşlar arasında siber güvenliği teşvik etmeyi, ayrıca uzman tavsiyeleri ve en iyi uygulama bilgilerini güncellemeyi hedefliyor.

Siber güvenliğin önemine dair farkındalığı artırmak her zaman yüksek öncelikli bir konu ancak COVİD-19 krizinin neden olduğu korku ve belirsizlikten yararlanan siber suçlular nedeniyle bu yıl siber tehditlerde artışlar görüldü.

Avrupa Siber Güvenlik Ayı; kişisel, finansal ve profesyonel veriyi korumak adına atılması gereken basit adımların altını çizerek, bilgi güvenliğinin önemini vurgulamayı amaçlıyor. Farkındalığı arttırmak, davranışları değiştirmek ve dijitalde güvende nasıl olunacağı ile ilgili kişileri eğitmek için erişilebilir kaynakları sağlamak, Ekim ayının ana konuları olarak öne çıkıyor.

Tıklamadan önce düşün

Farkındalık kampanyasının bu yılki resmi sloganı “Tıklamadan önce düşün” (Think Before U Click). Siber tehditleri fark etmeye ve onlardan kaçınmaya yönelik online hijyen uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmanın değeri vurgulanıyor. Ekim ayı boyunca kampanya iki temaya odaklanıyor:

“Dijital Beceriler” temasında katılımcılara kişisel veri koruması, siber zorbalık ve siber gözetleme gibi e-mahremiyet konularında bilgi sunulması amaçlanıyor.

“Siber Sahtekarlıklar“ temasında ise oltalama, kurumsal e-posta tehdidi ve online alışveriş dolandırıcılığı gibi mevcut ve potansiyel siber tehditlerle ilgili bilgiler paylaşılacak.

Cevap bırakın