Araştırma: Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği oyun türü aksiyon-macera

0

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği oyun türü yüzde 49,2 ile aksiyon-macera oyunları olurken onu yüzde 46,2 ile bulmaca ve yüzde 45,7 ile yarış oyunları takip ediyor. İşte detaylar…

Mobil oyun endüstrisi 2020’de daha da hızlanarak önlenemez bir şekilde büyümeye ve yükselmeye devam ediyor. Bu kapsamda sonuçları kamuoyuyla paylaşılan yeni bir araştırma ise ilginç bulguları ile dikkat çekiyor.

Araştırmanın sonuçlarından bir diğeri de oyunun sadece gençlerin ilgi alanı olmadığına işaret etmesi. Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 21 ülkeden mobil oyuncuların demografik yapıları, favori oyun türleri, online aktivite tercihleri ve kişisel ilgi alanlarının yer aldığı araştırma, ülkemizdeki yetişkinlerin yüzde 79’unun mobil oyun oynadığını gösteriyor. Oyuncu yetişkinlerin %81,7’si kadın, yüzde 76,5‘i ise erkek.

Mobil oyunu seviyoruz!

Güncel datalar aynı zamanda Türkiye’deki tüm internet kullanıcılarının yüzde 84’ünün en az bir cihaz ile mobil oyun oynadığını vurguluyor. Her alanda olduğu gibi mobil oyunların da türleri arasında tercihler değişiyor. Türkiye’deki mobil oyuncuların en sevdiği oyun türü yüzde 49,2 ile aksiyon-macera oyunları olurken onu yüzde 46,2 ile bulmaca ve yüzde 45,7 ile yarış oyunları takip ediyor. Aksiyon-macera türü dendiğinde PUBG, Fortnite, Call of Duty: Mobile, Brawl Stars, Grid Autosport, Into the Dead gibi yapımlar akla geliyor.

Cevap bırakın