Apple’ın WWDC 2018 karnesi

0

Apple, her yıl düzenlediği geliştiriciler konferansı WWDC 2018’i geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Büyük bir heyecanla beklenen WWDC 2018 yazılım odaklı bir sunum olarak geride kaldı. Peki, Apple, WWDC 2018’de neler duyurdu?

iOS 12

WWDC 2018 konferansının ilk duyurusu, iPhone ve iPad kullanıcılarının merakla beklediği iOS 12 güncellemesi oldu. iOS 11 ile büyük sorunlar yaşayan kullanıcıların beklentisi iOS 12 içindi. Tim Cook tarafından duyurusu yapılan yeni iOS sürümü, performans iyileştirmeleri ve arayüzdeki kullanıcı deneyimi geliştirecek yeniliklerle geldi.

Bu sürümün dikkat çeken ilk yeniliği, uygulama ve telefonun açılış sürelerinin hızlandırılması oldu. Özellikle kamera ve klavyenin çok ciddi oranda hızlandırıldığı açıklandı. Beta sürümü de bu bilgiyi doğrular nitelikte. Bu geliştirmeye ek olarak, Animoji özelliği çok daha detaylı hale getirildi. Apple, sunum sırasında bununla da yetinmedi. Memoji adını verdiği özellik ile kendinize tamamen benzeyen avatarlarınızı yapabileceksiniz

iPhone kullanıcılarının yıllardır beklediği gruplandırılmış bildirim özelliği de iOS 12’nin en önemli yeniliklerinden biri oldu. iPhone kullanıcıları, uygulamalardan gelen bildirimleri, gruplandırılmış olarak takip edebilecek. iOS 12, Rahatsız Etme modu ile Android cephesinde uzun zamandır yer alan Always on Display özelliğine benzer bir yenilik getirdi.

Siri ise iOS 12’nin yetenekleri daha da artırıldı. Siri, sesli komutlarda özelleştirmeler ve kısayollar gibi özelliklere sahip oldu. Tek bir komut ile dilediğiniz bir komutu Siri üzerinden çalıştırmak son derece basit olacak.

MacOS Mojave ile MacOS çok daha keyifli

Apple’ın bir başka duyurusu da MacOS işletim sistemi için oldu. Mojave adı verilen yeni MacOS sürümü, özellikle Dark Mode özelliği ile büyük beğeni kazandı. Bu özellik, gece kullanımlarında, kullanıcıların gözlerini yormaması açısından son derece önemli.

Ana ekrandaki içerik derlemek özelliği, Mojave sürümünün getirdiği etkileyici özelliklerden biri oldu. Masaüstü ekranda yer alan tüm içerikler, dosya formatına göre derlenebiliyor. Çok fazla masaüstü öğesi kullananlar için muhteşem bir yenilik olarak WWDC 2018 notları arasına eklendi.

Apple’ın uygulama mağazalarından biri olan Mac AppStore, yenilenen arayüzü ve kolay kullanım özellikleri ile konferans sırasında büyük alkış aldı.

Apple Watch için WatchOS 5 geldi

Apple, akıllı saati Apple Watch modelleri için WatchOS 5 güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme, Siri kısayolları arayüzü, spor aktivitelerindeki yarışma modları gibi seçeneklerle çok daha işlevsel hale getirildi.

Apple TV’ye 4K ve HDR güncellemesi

WWDC 2018 konferansı Apple TV’de yer alan tvOS işletim sistemininde 12. sürümünün duyurusuna ev sahipliği yaptı. tvOS 12 güncellemesi ile birlikte, Apple TV’ye 4K ve HDR içerikler için beklenen destek getirildi. İşin bir diğer güzel yanı ise, daha önce satın alınan içerikler, 4K ve HDR versiyonlarına ücretsiz olarak yükseltilebilecek.

Cevap bırakın