Apple, yapay zeka girişimi Silk Labs’ı satın aldı

0

Yapay zeka girişimi Silk Labs, Apple tarafından satın alındı. İşte detaylar…

Apple, yapay zeka çalışmalarına devam ederken bu alandaki yatırımlarını da tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda küçük ölçekli bir yapay zeka firması olarak sektörde yer alan Silk Labs, Apple tarafından satın alındı.

Silk Labs yapay zeka firması olarak sektörde yer alıyor ve genel olarak bakıldığında küçük bir firma. Apple, yapay zeka konusunda bur firmayı gözüne kestirmiş olacak ki The Information’da yapılan habere göre satın almanın geçtiğimiz aylarda tamamlandığı öne sürüldü. Ayrıca yapılan haberde Silk Labs’in Apple’ın gizlilik içerisinde yürüttüğü yapay zeka çalışmalarına oldukça uygun bir firma olduğu belirtildi. Akıllı ev üzerine yaptığı çalışmalarla pazara giren Silk Labs, bu alanda umduğunu bulamamasının ardından gözünü cihazlar üzerinde özdevinimli öğrenme teknolojisine çevirmişti. Firma, yapay zeka teknolojisi ile verileri bulut ortamına göndermeden işlemeye çalışıyor ve bunu direkt olarak cihazlar üzerinde gerçekleştiriyordu. Bu yöntemin aynı zamanda Apple tarafından uygulamaya çalışıldığı daha önce bir spekülasyon olarak ortaya çıkmıştı.

Firefox Mozilla’nın eski şeflerinden Andreas Gal’in kurucuları arasında yer aldığı Silk Labs, teknoloji şirketleri arasında tanınmış bir firma değil. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar doğrultusunda ise sadece tek bir ürün ortaya koyabildi. Ürünün adı Sense olmasının yanında hem akıllı kamera hem de akıllı ev merkezli çalışıyordu ve tasarımıyla oldukça dikkat çeken bir ürün olarak pazardaki yerini almıştı.

2016 yılının Şubat ayında Kickstarter üzerinde başlatılan kampanyada Sense, 774 destekçi bulabildi ve 150 bin dolar toplayabildi. Bunun ardından ise Silk Labs projeyi Haziran ayında iptal ettiğini duyurdu ve toplanan paralar destekçilere geri ödendi. Donanım üretiminden vazgeçen Silk Labs, daha sonra gözünü yapay zeka yazılımları geliştirmeye dikti.

Apple’a baktığımızda ise yapay zeka konusunda Silk Labs’e çok benzer bir yol izleniyor. Google gibi farklı bir yoldan ilerleyerek rakiplerinin önüne geçmeye çalışan teknoloji devi Apple’ın verileri bulut üzerinde değil tam tersine cihaz üzerinde analiz etmeye çalıştığı söyleniyor. Google ise daha farklı bir anlayışla verileri bulut üzerinde işlemeyi tercih ediyor.

Apple’ın Silk Labs için yüksek bir satın alım bedeli ödemediği düşünülüyor. Şimdiye kadar sadece 4 milyon dolar fon alabilen ve 12 çalışanı olan şirket için ödenen tutarın oldukça düşük seviyelerde olduğu konuşuluyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil.

Cevap bırakın